Tvrdenia o negatívnom vplyve minimálnej mzdy na pracovné miesta sú nepodložené, uviedla Konfederácia odborových zväzov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka, mzda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tvrdenia o negatívnom vplyve minimálnej mzdy na pracovné miesta sú nepodložené. Uviedla to Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) vo svojej štúdií Odmeňovanie v 21. storočí v kontexte protiargumentov a mýtov. Tam KOZ píše, že tvrdenia niektorých analytikov a zamestnávateľov, že jednotná celoštátna minimálna mzda likviduje pracovné miesta, vytláča z trhu práce nízko kvalifikovaných a mladých ľudí, znižuje ekonomickú aktivitu a poškodzuje firmy, sú nepodložené.

Problém príplatkov

Štrukturálne problémy Slovenska sú podľa odborárov základnou príčinou ťažkostí, ktorým zamestnávatelia čelia. KOZ zdôrazňujú, že minimálna mzda ovplyvňuje len malú časť zamestnancov (cca. 56 %), avšak príplatky viazané na minimálnu mzdu majú širší dopad na celé hospodárstvo.

V tomto prípade sa stáva minimálna mzda terčom a útoky smerujúce cez príplatky neumožňujú, aby minimálna mzda plnila svoje základné funkcie. Tu však nestojí otázka tak, či príplatky zrušíme, alebo ich len odviažeme od minimálnej mzdy. Cieľom by mala byť štandardizácia príplatkov po vzore členských krajín , kde sú naviazané na hodinovú mzdu zamestnanca,“ uvádza konfederácia odborových zväzov v analýze.

Vylepšenie životnej úrovne

Zásadné reformy sú podľa jej vyjadrení potrebné pre zlepšenie ekonomických podmienok na Slovensku. Preto odporúča zmenu systému celoživotného vzdelávania, zvýšenie firemných investícií do výskumu a vývoja, zlepšenie kvality školstva a prilákanie občanov pracujúcich v zahraničí zvýšením miezd a zlepšením pracovného prostredia.

Preto by bolo načase, aby aj zamestnávatelia, namiesto používania demagogických argumentov, začali na túto tému diskutovať vecne a so snahou vylepšovať životnú úroveň na Slovensku,“ konštatuje správa na záver. Dobré a spravodlivé mzdy, vrátane minimálnej mzdy, sú podľa analýzy KOZ SR kľúčom k udržateľnému ekonomickému rastu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKonfederácia odborových zväzov SR