Časti samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) Sociálna poisťovňa od začiatku júla obnovuje nárok na predčasný starobný dôchodok.
Ide o povinne dôchodkovo poistené osoby vykonávajúce tzv. slobodné povolania, napríklad advokátov, notárov, znalcov a tlmočníkov, audítorov, daňových poradcov, či psychológov a veterinárnych lekárov.
Poslanec Cmorej presadil návrh
Poslanec Národnej rady SR za SaS Peter Cmorej totiž v parlamente presadil návrh, aby sa slobodné povolania z hľadiska nároku na predčasný starobný dôchodok nepovažovali za SZČO.
Spoliehať sa iba na tzv. štátny dôchodok sa nevyplatí, riskujete významný pokles životnej úrovne
Sociálna poisťovňa takýmto povinne dôchodkovo poisteným SZČO po 30. júni tohto roka prizná predčasný starobný dôchodok.
Ak počas poberania predčasného starobného dôchodku vznikne povinné dôchodkové poistenie z výkonu slobodného povolania, nárok na výplatu tejto penzie im nezanikne.
O opätovnom vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku poisťovňa rozhodne od 1. júla bez žiadosti.
Existujú aj absurdné prípady
Poisťovňa do konca júna nepriznávala predčasné starobné penzie pre existenciu oprávnenia na vykonávanie niektorého slobodného povolania.
Takéto osoby podľa poslanca NR SR za SaS Petra Cmoreja považovala za povinne nemocensky a dôchodkovo poistené bez toho, aby skutočne skúmala príjem osoby z takéhoto oprávnenia.
Aký príjem budú Slováci potrebovať na dôchodku? Oproti súčasným penziám sú očakávania väčšie o stovky eur
„Vymedzený okruh je diskriminovaný na základe oprávnenia vykonávať slobodné povolanie a nie je im umožnené poberať predčasný starobný dôchodok,“ zdôvodnil poslanec Cmorej svoj návrh.
Podľa neho existujú absurdné prípady, keď to Sociálna poisťovňa zistila dodatočne a pozastavila výplatu riadneho starobného dôchodku do vyrovnania údajného neoprávneného obohatenia.