Ekonomická nálada na Slovensku v auguste mierne poklesla, hoci zostala nad dlhodobým priemerom. Indikátor ekonomického sentimentu sa voči júlu znížil len nepatrne, to o 0,1 bodu na 104,4 bodu, medziročne je o 8,1 bodu lepšia. Zhoršili sa podľa Štatistického úradu SR hodnotenia troch z piatich jeho zložiek.
Domácnosti sa viac obávajú nezamestnanosti a celkovej hospodárskej situácie. Tiež sú pesimistickejší ohľadom vývoja svojich financií, alebo tvorby úspor. Obavy vzbudzuje najmä očakávaný vývoj zamestnanosti v stavebníctve, konkrétne vo firmách realizujúcich infraštruktúru.
Spotrebitelia sú opatrnejší
V službách sa zhoršila podnikateľská situácia najmä v oblasti sektora IT. Podnikatelia v priemysle sú mierne optimistickejší vďaka očakávanému rastu produkcie. Nálada medzi podnikateľmi v obchode sa mierne zlepšila, najmä v oblasti opravy áut a predaja náhradných dielov.
Inflácia v júli najvýraznejšie postihla nízkopríjmové domácnosti. Najviac zdraželi potraviny a nealko nápoje
Napriek zhoršeniu nálady v niektorých sektoroch, celková ekonomická nálada na Slovensku zostáva relatívne stabilná a mierne nad dlhodobým priemerom.
„Spotrebitelia sú opatrnejší a viac ovplyvnení obavami z postupného ochladzovania rastu ekonomiky po silnom prvom polroku. Podnikatelia v niektorých sekundárnejších sektoroch ekonomiky však vnímajú naďalej určité príležitosti na rast,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Situácia na trhu práce sa začína ochladzovať
Vzhľadom na naplnený potenciál pozitívneho prejavu rastu reálnych miezd analytik očakáva, že druhý polrok už nebude taký silný ako prvá polovica roka, avšak hospodárska aktivita by mala stále byť dostatočne silná na to, aby ekonomika medziročne stúpla tempom 3 %. Situácia na trhu práce sa začína ochladzovať, avšak rast nezamestnanosti nad 6 % je tento rok podľa neho veľmi nepravdepodobný.
Inflácia na Slovensku dosiahla tri percentá, podľa analytika by však mala onedlho klesnúť
„V budúcom roku však vývoj bude závisieť aj od konkrétneho mixu vládnych opatrení, ktoré zdá sa, nebudú v prospech zlepšovania podnikateľského sektora, čo sa bude negatívne prejavovať aj na štatistikách mäkkých indikátorov dôvery, ako aj údajoch o celkovom raste,“ dodal Boháček.