Pohľad cez hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa slovenskú ekonomiku radí v rámci EÚ k tým menej produktívnym. Dynamika výkonu po období slušného rastu, ktorý nasledoval po vstupe Slovenska do EÚ v roku 2004, sa u nás začala postupne spomaľovať. Zdá sa, že náš model malej a otvorenej ekonomiky naráža na svoje limity.
Bohatý prílev zahraničných investícií
Slovenská ekonomika podľa prepočtov Slovenskej sporiteľne dosahuje v súčasnosti asi 81 % výkonnosti európskeho bloku, čo je približne o desať percentuálnych bodov menej ako Česká republika.
Rozpočtová rada výrazne znížila odhad deficitu verejnej správy, prispela k tomu najmä jedna vec
Dobiehanie akcelerovalo vďaka reformnému nastaveniu na prelome milénia, vstupu do Európskej únie a eurozóny, ale aj bohatému prílevu zahraničných investícií.
Dialo sa tak jednak v dôsledku mzdovej výhody slovenských zamestnancov oproti rozvinutejšiemu západu, ale aj vďaka širšiemu otvoreniu sa našej ekonomiky zahraničnému kapitálu, keď západné spoločnosti expandovali na nové trhy postkomunistického sveta. Kľúčovým prvkom úspechu Slovenska je podľa analýzy sporiteľne naše zapojenie sa do medzinárodného obchodu.
Okolité krajiny bohatnú rýchlejšie
Z krajín V4 na podobnej úrovni konvergujú Maďarsko a Poľsko. Ich trajektória konvergencie je momentálne podľa analytikov rastová, zatiaľ čo naša stagnuje, resp. klesá. „Impulz pre konvergenciu z reformných rokov sa tak postupne stráca, čo sa odráža aj na dobiehaní úrovne európskeho bloku,“ uvádza sa v analýze.
Vraciame sa do normálu, skonštatoval Horváth, Slovensko však čaká náročná cesta (video)
Problémom podľa analytikov nie je to, že by sme nebohatli alebo sa nemali lepšie. Ide skôr o to, že okolité krajiny bohatnú rýchlejšie a pocit našej relatívnej prosperity sa znižuje. „Musíme sa udržať v pelotóne, pretože v skupine sa napreduje vždy lepšie,“ informuje sporiteľňa.