NBS očakáva pokles ziskovosti bánk, môže dosiahnuť až 50 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf obchodovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Richard Drew

AKTUALIZOVANÉ 15:55

Na základe simulácie ziskovosti možno predpokladať pokles v roku 2017 a v menšej miere aj v rokoch 2018 a 2019.

Ziskovosť bankového sektora na Slovensku pravdepodobne bude klesať. Ako skonštatovala Národná banka Slovenska (NBS), vzhľadom na pokles čistých úrokových príjmov sa zvyšuje riziko udržateľnosti obchodných stratégií bánk. Na základe simulácie ziskovosti možno predpokladať pokles v roku 2017 a v menšej miere aj v rokoch 2018 a 2019. Dôvodom je najmä výrazný pokles úrokových príjmov z retailových úverov na bývanie, ktorý je dôsledkom legislatívnej zmeny v oblasti stanovenia maximálneho poplatku za predčasné splatenie týchto úverov.
Bez jednorazových vplyvov zisk klesol
Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák, ziskovosť bánk bola v tomto roku vystavená viacerým negatívnym trendom, hoci výsledná ziskovosť vzrástla kvôli jednorazovým mimoriadnym vplyvom (predaj podielov Visa). Ku koncu septembra zisk bánk síce rástol o 6 %, avšak po odrátaní jednorazových vplyvov zisk klesol o 8 %. “Simulácia naznačuje možné výraznejšie zníženie ziskovosti v roku 2017, s ďalším miernym poklesom v rokoch 2018 a 2019, celkovo až o 40 % až 50 %,“ doplnil Ličák.
Upravia banky dividendovú politiku?
Pokles ziskovosti sa môže podľa Ličáka prejaviť na nižšej miere schopnosti tvoriť kapitál. V prípade potreby je podľa neho nutné upraviť dividendovú politiku bánk. Ako doplnil výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v NBS Vladimír Dvořáček, banky musia plniť určité kapitálové požiadavky a ak ich nebudú schopné plniť, nebudú môcť odvádzať dividendy do zahraničia. V súčasnosti však podľa neho všetky banky plnia kapitálové požiadavky. Banky však majú podľa neho ešte dostatok času na to, aby sa pripravili.
Refinančným úverom sa darí
V budúcom roku je možné podľa Ličáka očakávať výrazný pokles úrokových príjmov z retailových úverov na nehnuteľnosti. Ide o dôsledok zmeny v oblasti maximálneho poplatku za predčasné splatenie. Refinančné úvery sa podľa Dvořáčka približne zdvojnásobili. Vplyv však mal podľa neho aj pokles úrokových sadzieb a zostrenie konkurencie.
Treba zachovať obozretné štandardy
Pretrvávajúci rast retailových úverov v uplynulých rokoch viedol k výraznému zintenzívneniu tempa zadlžovania domácností. Slovenské domácnosti patria podľa NBS medzi najzadlženejšie pri porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy, pričom pri zachovaní súčasných trendov centrálna banka predpokladá, že na konci roka 2016 bude podiel úverov domácnostiam na ich disponibilnom príjme druhý najvyšší v rámci tohto regiónu. Domácnosti sa tak stávajú čoraz viac citlivejšie na prípadný nepriaznivý vývoj. Pozitívne trendy môžu navyše viesť k podceňovaniu rizika na strane klientov aj bánk. Preto je potrebné, aby boli pri poskytovaní úverov zachované obozretné štandardy.
Opatrenia NBS
Dlhodobý rast úverov v sektore domácností aj podnikov bol dôvodom rozhodnutia NBS o zvýšení proticyklického kapitálového vankúša na 0,5 %, banková rada o tom rozhodla v júli tohto roka. Účinnosť je od 1. augusta 2017. Zároveň by začiatkom roka 2017 malo nadobudnúť účinnosť opatrenie NBS týkajúce sa úverov na bývanie. Avšak výrazný vplyv NBS neočakáva, keďže väčšinu navrhovaných opatrení už banky spĺňajú. Novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá bude platná od januára 2017, zároveň vytvára rámec na legislatívnu implementáciu odporúčaní NBS aj v oblasti spotrebiteľských úverov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska