Maloobchod na Slovensku naďalej profituje z medziročného poklesu inflácie, pričom v septembri vyššie tržby dosiahli tri štvrtiny odvetví. Tempo ich medziročného rastu predstavovalo podľa údajov Štatistického úradu 4,3 %. Najväčší podiel na tomto raste si udržiavajú zásielkové predaje s nárastom o 35,6 % a veľké hyper a supermarkety, ktoré posilnili svoje tržby o 6,1 %.
V medzimesačnom porovnaní sa prejavila sezónnosť, ktorá spôsobila pokles tržieb v oblasti ubytovania o 18,4 % v porovnaní s augustom a v segmente reštaurácií o 2,1 %. Napriek tomu si ubytovanie medziročne vedie dobre, s nárastom tržieb o 6,8 %, zatiaľ čo reštaurácie zaznamenali pokles o 9,1 %. Od januára tržby v ubytovaní narástli o 2,1 %, čo ho udržuje medzi najrýchlejšie rastúcimi odvetviami ekonomiky.
Pokračujúca silná spotreba
Ako uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček, celkovo údaje naznačujú pokračujúcu silnú spotrebu, pričom Slováci naďalej preferujú centralizovaný spôsob nákupov v hypermarketoch a online predaj. Avšak sektor citlivý na cenový vývoj komodít, ako sú reštaurácie, čelí pokračujúcemu poklesu. Ten by mal podľa očakávaní pretrvávať.
Viac ako polovica Slovákov plánuje svoje Black Friday nákupy vopred, kľúčová je pre nich bezpečnosť
Boháček zároveň dodal, že rast tržieb je najvýraznejší v oblastiach základných tovarov, pričom domácnosti svoje výdavky sústreďujú hlavne na potraviny. Pri nákupe iného tovaru uprednostňujú online nákupy, pričom si zároveň doprajú domáce dovolenkové pobyty.
„Pozitívny vplyv na toto správanie majú aj rekreačné poukazy od štátu, ktoré v kombinácii so selektívnou sadzbou DPH v budúcom roku podporia obnovu v tomto sektore,“ poznamenal Boháček.
Spotreba domácností
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák predpokladá, že aj v druhej polovici roka bude spotreba domácností pomáhať slovenskej ekonomike k rastu, ktorá by tak v tomto roku mohla medziročne narásť o viac než dve percentá.
Slovensko čelí prekvapivému rastu inflácie, výraznejšie zdraželi potraviny aj bežné tovary
Výraznejšie ochladenie spotreby predpokladá v budúcom roku, kedy by medziročne mohla rásť len o zhruba jedno percento. „Dôvodom je opätovný očakávaný nárast inflácie, ktorý bude brzdiť rast reálnych príjmov a tvorbu úspor,“ povedal Horňák.
Z toho dôvodu budú podľa neho domácnosti opätovne pristupovať k istému obmedzovaniu svojich reálnych nákupov. „Nehovoríme však, že by nakupovali menej, skôr že nebudú nakupovať až o toľko viac ako by mohli bez zvýšenej inflácie,“ dodal Horňák.