Investičné správanie Slovákov je stále poznačené kupónovou privatizáciou aj krachom nebankoviek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Investovanie
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Deväťdesiate roky na Slovensku boli charakteristické prideľovaním akcií štátnych podnikov do súkromného vlastníctva obyvateľstva, čo bol umelý efekt tzv. kupónovej privatizácie.

Tento proces sa postupne vytrácal, čo viedlo k dvojtretinovému prepadu zastúpenia akcií na celkovom finančnom bohatstve Slovákov. Obdobie bolo tiež známe investovaním do exotických zvierat a krachom nebankových spoločností, čo dodnes ovplyvňuje obavy z investovania.

Volia konzervatívnejšie riešenia

Slováci v bankovníctve a investovaní dlhodobo volia konzervatívne riešenia. Dominujú najmä nehnuteľnosti. Ľudia stále majú potrebu vlastniť nehnuteľnosť, ktorá historicky tvorila a stále tvorí značnú časť majetku Slovákov. Aj napriek rozmachu investičných nástrojov Slováci bohatli za posledné desaťročia pomaly. Dnes sú pritom investičné možnosti dostupné širokým masám.

Ako pokračoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, slovenská ekonomika prešla za posledné desaťročia rôznymi etapami rastu a poklesu, pričom kľúčovými míľnikmi boli globálna hospodárska kríza a pandémia koronavírusu.

Napriek tomu Slováci stále patria medzi krajiny s najnižšou mierou sporenia v Európe. Odkladajú si len 3 % zo svojho príjmu. Slováci síce majú zakorenený zvyk čo-to šetriť, no majú len veľmi nízku mieru úspor. Ako skonštatoval analytik, dôvodom sú vysoké náklady na spotrebu, ako aj splátky dlhov.

Obľúbené sú podielové fondy

Úrokové sadzby na sporiacich a aj hypotekárnych produktoch podľa analytika zaznamenali počas troch dekád prepad z dvojciferných na takmer nulové úrovne spred piatich rokov. V roku 1995 boli štandardom ročné sadzby na hypotékach 20 %. Na prelome milénia sa dokonca úročenie vkladov a úverov vyrovnalo na úrovni 15 %, čo je približne štvornásobok oproti dnešku.

Až 74 % spotrebiteľov preferuje správcovské spoločnosti s dlhoročnými skúsenosťami. Skúsenosti s investovaním má však podľa Tomáša Barbariča z 365.bank menej ako tretina populácie, čo naznačuje potenciál pre rozšírenie investičných aktivít medzi širšou populáciou.

Podielové fondy sú podľa odborníkov obľúbené pre svoju aktívnu správu a sú vhodným nástrojom aj pre začiatočníkov. Kým v roku 1998 bolo u nás k dispozícii len deväť podielových fondov, tak vlani to bolo už 98 domácich a 858 zahraničných.

Uťahovanie opaskov v roku 2025

Podielové fondy podľa manažéra vzťahov s investormi realitných fondov v 365.invest Tomáša Cára zaznamenali vlani úspech s dvojciferným nárastom, pričom akciové fondy dosiahli viac ako 20-percentné zhodnotenie.

Odborníci z 365.invest očakávajú do budúcnosti tlak na znižovanie poplatkov a zvyšovanie operatívnej excelentnosti. Stále viac do popredia sa bude podľa nich dostávať aj vplyv investícií na spoločnosť a životné prostredie.

Rok 2025 sa bude podľa Boháčka niesť v duchu uťahovania opaskov, pričom sa očakáva rast inflácie a pokles tempa rastu reálnych miezd. Úspory domácnosti tak budú rásť pomalšie. Rast DPH a konsolidačné opatrenia podporia podľa analytika rast cien nehnuteľností o 10 %. Alternatívou k investičnému bytu môže byť realitný podielový fond, ktorý umožňuje investovať už od malých súm.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bank