Medziročná harmonizovaná inflácia v júni na Slovensku klesla na 2,4 %. Tým sa vrátila na aprílovú úroveň. Priemerná ročná harmonizovaná inflácia klesla podľa Štatistického úradu SR na 5,6 %, čo je tiež pokles.
V porovnaní s májom, ceny mierne vzrástli v odboroch rekreácia a kultúra, bývanie, voda, elektrina a plyny a nábytok. Naopak, ceny klesli v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje a doprava.
Najnižšiu infláciu majú Fíni
Ako pokračoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, na úrovni eurozóny sa agregátny priemer harmonizovanej inflácie znížil v porovnaní s májom o 0,1 bodu a medziročne tak rástla o 2,5 %.
Inflácia opäť skĺzla na svoje dno, nebude tam však podľa analytikov dlho
Najvyššia inflácia je v Belgicku a v Rumunsku, kde sa udržiava nad 5 %. Najnižšia je vo Fínsku, a to 0,5 %, v Taliansku je to 0,9 %, v Litve 1 %. V Česku je inflácia v európskej metodike 2,2 %, v Poľsku 2,9 %, v Rakúsku 3,1 % a v Maďarsku 3,6 %.
Rovnako ako na národnej úrovni aj v európskom meradle medziročná inflácia klesla.
Ďalšie zníženie úrokových sadzieb je blízko
„Z pohľadu regiónu máme druhú najnižšiu mieru rastu cien a na celoeurópskej úrovni sme blízko priemeru,“ konštatuje Boháček. Rast u nás vedie nárast cien v sektore voľného času a ubytovania, ktorý reaguje na zvýšený dopyt po odznení kríz, ktoré v posledných dvoch rokoch sektor obmedzovali.
Medziročná inflácia v eurozóne sa spomalila na 2,5 percenta. Ako je na tom Slovensko?
Z pohľadu ECB štatistiky zapadajú do základného vývojového scenára.
„Preto očakávame, že ďalšie zníženie úrokových sadzieb je blízko, pravdepodobne už v septembri, pokiaľ sa dáta neodchýlia smerom nahor od súčasných úrovní,“ uvádza Boháček. Výhľad pre infláciu sa nemení a naďalej si v 365.bank myslia, že pásmo rastu cien bude +/- 0,5 bodu v okolí 2,5 % aj v nasledujúcich mesiacoch, ako u nás, tak v celej eurozóne.