Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v decembri 2022 boli medzimesačne vyššie o 0,2 %. To podľa Štatistického úradu SR predstavuje najnižší medzimesačný prírastok cien v tomto roku.
V priemere ceny z mesiaca na mesiac od januára stúpali o 1,2 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na 15,4 %.
Najvyššia úroveň za vyše 22 rokov
Hoci v decembri inflácia ostala medziročne rovnaká ako v novembri, stále je to však podľa úradu najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Nárast bol vo všetkých sledovaných výdavkových skupinách domácností. Päť odborov dosiahlo medziročné zvýšenie cien vyššie ako 12 %.
Priemerné zárobky rástli vo všetkých odvetviach, reálne však väčšina zamestnancov dostávala menej ako pred rokom
Najvýznamnejší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov.
Ceny potravín stúpli o 29 percent
Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a v decembri 2022 boli medziročne drahšie o 29 %. Zvýšenie cien o viac ako 24 % sa prejavilo až v siedmich z deviatich skupín potravín.
Ceny chleba a obilnín boli vyššie o 26,2 %, mäsa o 30,1 % a mlieka, syrov a vajec až o 37,7 %. Výrazne drahšie však zostali aj ceny zeleniny a ovocia.
Pohonné hmoty postupne zlacňovali
V odbore bývanie a energie ceny medziročne stúpli o 16,8 %. Túto hodnotu ovplyvnilo zvýšenie cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavuje v inflácii počas celého roka. Ceny pevných palív aktuálne v decembri boli medziročne drahšie o viac ako 48 % a tepelná energia zdražela o takmer 20 %.
Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa podľa úradu prejavil v nájomnom a opravách a údržbe obydlí a tiež v imputovanom nájomnom.
Slovenská ekonomika by podľa NBS mohla budúci rok rásť, s infláciou a cenami to však nevidí ružovo
Ceny v odbore doprava boli v decembri pod vplyvom postupného zlacňovania pohonných hmôt medziročne vyššie už len o 7,9 %. Bolo o to podľa úradu oveľa nižšie tempo zdražovania ako počas prvých šiestich mesiacov roka, kedy sa rast cien v tomto odbore v júni stúpol až na 23,7 %.