Slovenská ekonomika by podľa NBS mohla budúci rok rásť, s infláciou a cenami to však nevidí ružovo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova Národnej banky Slovenska (NBS)
Budova Národnej banky Slovenska (NBS) Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.

Národná banka Slovenska (NBS) upravila svoju makroekonomickú prognózu na ďalšie roky. Kým v septembrovej odhadovala pokles slovenskej ekonomiky na budúci rok o 1 %, aktuálne počíta s rastom okolo 1,5 %. Centrálna banka upravila aj úroveň inflácie.

Vysoké čísla inflácie

„Fenomén dnešnej doby je neistota a tá si diktuje každý deň novú realitu,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii guvernér NBS Peter Kažimír. Na jeseň avizovali vysoké čísla inflácie a možnosť plytkej recesie. No medzi tým sa udiali viaceré veci.

„Všetci si myslíme, že ekonomiky eurózony sú odolnejšie, ako sme si mysleli,“ skonštatoval Kažímír. Zároveň sa objavili kompenzácie v rámci boja s vysokými cenami energií. „Ak sa do bodky splnia, vývoj ekonomiky v budúcom roku by mohol byť priaznivejší,“ poznamenal Kažimír.

Pozitívne sa vyvíja trh práce

V budúcom roku teda počítajú s rastom okolo 1,5 %, v ďalšom okolo troch percent. Priemerná inflácia by v tomto roku mohla podľa NBS dosiahnuť zhruba 12 %, v budúcom 10 %. „V ďalších rokoch to tiež nevidíme ružovo,“ doplnil Kažimír.

V septembrovej prognóze však centrálna banka odhadovala, že priemerná celoročná inflácia by v budúcom roku mohla dosiahnuť 18 %.

Ako pokračoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, pozitívne sa vyvíja trh práce. „Napriek ťažkostiam naďalej vieme tvoriť pracovné miesta a dokonca v mnohých odvetviach je problém nájsť si kvalifikovanú pracovnú silu,“ poznamenal Ódor.

Čo sa týka miezd, v budúcom roku očakáva NBS nárast o 10,6 % a v roku 2024 by to mal byť rast o 9,9 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska