Európska komisia prvýkrát od roku 2020 spúšťa mechanizmus, ktorý slúži na nápravu vysokých deficitov a dlhov. Počas pandémie totiž pre krajiny EÚ platila výnimka, na základe ktorej nemuseli dodržiavať fiškálne pravidlá EÚ.
Teraz už výnimka neplatí a krajiny sa opätovne musia začať riadiť jasnými pravidlami, ktoré sú definované v zmluve o fungovaní EÚ, teda aby ich deficit neprekračoval 3 % HDP a dlh 60 % HDP. Slovenská republika sa pre vlaňajší deficit prekračujúci 3 % dostala do skupiny siedmich krajín, kam patria okrem Slovenska aj Francúzsko, Belgicko, Poľsko, Maďarsko, Malta a Taliansko, voči ktorým sa aktivuje procedúra nadmerného deficitu.
Prísnejšie dohliadanie na konsolidáciu
Európska komisia krajiny vyzve, aby prijali opatrenia, ktoré zabezpečia súlad s platnými pravidlami a ktoré by mali zabezpečiť postupné znižovanie deficitov. Ministerstvo financií SR spustenie tejto procedúry pre Slovensko očakávalo.
Vláda prekročila výdavkový limit o takmer miliardu eur, dôvodom boli najmä trvalé 13. dôchodky a sektor zdravotníctva
Totiž bývalé vlády medzi rokmi 2020 až 2023 spôsobili podľa vyjadrení rezortu financií výrazný nárast deficitu, a preto sa naše verejné financie dostali medzi najhoršie v EÚ. Spustenie procedúry prakticky znamená, že Európska komisia bude prísnejšie dohliadať na dodržiavanie konsolidácie verejných financií.
Znižovanie deficitu
Požiadavky z procedúry sú však už v súčasnosti prakticky zahrnuté v záväzkoch Slovenskej republiky, ktoré ministerstvo financií definovalo nielen v schválenom rozpočte, ale aj v programe stability a prioritne v schválených výdavkových limitoch, ktoré sú už napojené na nové európske fiškálne pravidlá. Záväzky postupného návratu k udržateľným verejným financiám a znižovanie deficitu sú súčasťou aj programového vyhlásenia vlády.
Deficit štátneho rozpočtu dosiahol takmer štyri miliardy eur, výdavky stúpli o 4,7 percenta
Aj na základe týchto pravidiel pripravuje Ministerstvo financií SR strednodobý fiškálno-štrukturálny plán, ktorý bude obsahovať limity na verejné výdavky a bude zohľadňovať zosúladenie deficitu s požiadavkami zo zmluvy o fungovaní EÚ. Cieľom je stabilizácia verejných financií, tak aby sa deficit dostal pod 3 % v roku 2027, aby verejný dlh mohol začal opäť klesať. Minister financií Ladislav Kamenický bude o tejto téme rokovať aj na najbližšom rokovaní Rady ECOFIN v Luxemburgu, ktoré sa uskutoční koncom tohto týždňa.