Vláda prekročila výdavkový limit o takmer miliardu eur, dôvodom boli najmä trvalé 13. dôchodky a sektor zdravotníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku vláda prekročila limit verejných výdavkov takmer o jednu miliardu eur. Je to 0,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vzhľadom na to, že vypočítaný limit na rok 2023 mal prispieť k zlepšeniu dlhodobej udržateľnosti o 0,2 % HDP, jeho skutočný vývoj, naopak, prispel podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) k zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti približne o 0,6 % HDP.

K prekročeniu limitu verejných výdavkov prispelo najmä zavedenie trvalých 13. dôchodkov (0,4 % HDP) a zvýšené výdavky v sektore zdravotníctva na mzdy a prevádzkové výdavky nemocníc (0,3 % HDP). Medzi ďalšie faktory patrili schválené zmeny v minimálnych dôchodkoch (0,1 % HDP) a vyššie výdavky Sociálnej poisťovne nad rámec mimoriadnej valorizácie dôchodkov (0,1 % HDP).

Pre rok 2023 bola v platnosti všeobecná úniková doložka. Vláda nebola povinná zosúladiť rozpočet verejnej správy s limitom verejných výdavkov za predpokladu, že to neohrozí fiškálnu udržateľnosť. Táto podmienka však vo výsledku splnená podľa rozpočtovej rady nebola. Zákon však konkrétne konzekvencie pre takýto stav neurčuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosťSociálna poisťovňa