Deficit štátneho rozpočtu dosiahol takmer štyri miliardy eur, výdavky stúpli o 4,7 percenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu mája schodok takmer 4 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní zhoršenie o 19,8 %.

Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne nižšie o 2,3 % a dosiahli 7,07 mld. eur. Výdavky vzrástli o 4,7 % na 11,05 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR. Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 9 % a dosiahli 6,49 mld. eur.

Solidárny príspevok dosiahol 2 milióny eur

Pozitívny vývoj bol pri dani z pridanej hodnoty vo výške 222,1 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou za 44,1 mil. eur, pri iných daniach na tovary a služby v sume 6 mil. eur, pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 3 mil. eur a pri spotrebných daniach v objeme 1,4 mil. eur. Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach dosiahol medziročný rast 174,8 mil. eur.

Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií dosiahol 2 mil. eur. Keďže územnej samospráve sa previedlo o 12,1 mil. eur viac prostriedkov dani z príjmov právnických osôb ako v minulom roku, zaznamenala daň z príjmov právnických osôb medziročný nárast na úrovni 151,1 mil. eur. Negatívny vývoj bol pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 63,1 mil. eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, to bol pokles o 3,9 mil. eur.

Najväčšiu časť výdavkov tvoria ďalšie výdavky

EÚ príjmy klesli medziročne o 94,8 % na 32,6 mil. eur. Odlišný vývoj skutočnosti za oblasť príjmov za prostriedky EÚ v roku 2024 oproti minulému roku 2023 je spôsobený podľa rezortu financií predovšetkým pre ukončovanie programového obdobia 2014 – 2020, kedy sa naplnia príjmy až počas mesiacov august až september 2024 po odoslaní záverečných žiadostí o platbu na Európsku komisiu, či spracovaných záverečných bilancií programov.

V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne kleslo o 4,3 % na 7,7 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu vzrástli o 7,5 % na 608 mil. eur. Transfer pre Sociálnu poisťovňu stúpol o 226,9 % na 850 mil. eur. EÚ výdavky vzrástli o 44,1 % na 1,33 mld. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z plánu obnovy to bol pokles o 71,2 % na 64 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR