Európska centrálna banka (ECB) zotrvá pri mimoriadne voľnej monetárnej politike pravdepodobne ešte niekoľko rokov. Dôvodom je odlišné tempo hospodárskeho zotavovania v jednotlivých krajinách eurozóny, čo prevažuje nad rizikami krátkodobého zrýchlenia inflácie.
Informovala o tom v stredu medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service (Moody’s).
Výzva pre centrálnu banku
„Napriek vysokým úrovniam fiškálnej a monetárnej podpory naprieč Európskou úniou sa miery zotavenia a úrovne inflácie (v jednotlivých štátoch) budú pravdepodobne výrazne líšiť, čo vytvára podmienky pre oživenie rôznym tempom,“ uviedol v tlačovej správe viceprezident a úverový analytik ratingovej agentúry Madhavi Bokil.
„Potenciálne odlišné trendy rastu a inflácie v jednotlivých krajinách eurozóny budú pre ECB znamenať výzvu, pokiaľ ide o nastavenie spoločnej menovej politiky,“ dodal analytik.
Miery inflácie zostanú kolísavé
Moody’s očakáva, že miery inflácie zostanú do konca tohto roka kolísavé, čo bude vzhľadom na jednorazové nárasty cien tovarov a služieb pravdepodobne platiť aj po veľkú časť roka 2022.
Inflácia na Slovensku spomalila menej než sa čakalo, rizikom sú rastúce ceny agrokomodít
V druhej polovici budúceho roka agentúra počíta s ústupom jednorazových inflačných tlakov a návratom k normálnej ekonomickej aktivite.
Najrýchlejšie sa zotavia dve krajiny
V krajinách ako Grécko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko bude návrat k úrovniam predkrízového roka 2019 pravdepodobne trvať dlhšie než vo dvoch najväčších ekonomikách menovej únie, Nemecku a Francúzsku, predpokladá agentúra.
Nerovnomerné zotavenie tiež znamená, že silnejšie ekonomiky a regióny, osobitne Nemecko, vyrovnajú výpadky produkcie pomerne rýchlo. To sa na druhej stane prejaví výraznejšími tlakmi na rast inflácie a miezd.
Medziročná inflácia v EÚ v marci stúpla na 1,7 %, podobne sa zvýšila aj na Slovensku
V ekonomicky slabších krajinách, akou je napríklad Taliansko, kde sa zotavenie iba začína, si stabilizácia, naopak, vyžiada dlhší čas, uzatvára Moody’s.