Finančná správa vykonala tento rok už dve akcie, kedy urobila daňové exekúcie v teréne. V rámci nich odobrala hotovosť v objeme viac ako 548 tisíc eur od 668 daňových dlžníkov. A dodatočne títo dlžníci uhradili ďalších 535 tisíc eur. Pritom ak občanom či podnikateľom vznikne daňový nedoplatok majú viaceré zákonné možnosti, ako to riešiť. Každopádne dôležité je komunikovať s daňovým úradom.
„Pri zanedbaní svojich daňových povinností musia daňovníci počítať s daňovou exekúciou, vrátane jej výkonu priamo v teréne, kedy dochádza k odobratiu finančnej hotovosti,“ uviedol Radoslav Kozák, vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy.
Neohlásená návšteva exekútora
Ako dodal, finančná správa na plnenie zákonom danej povinnosti – vymáhať daňové nedoplatky, aktívne využíva aj tento spôsob daňovej exekúcie a to vopred neohlásenou návštevou daňového exekútora na prevádzke, v byte, či dome daňového dlžníka.
Vláda chce zdaniť e-cigarety a sladené nápoje. Nemôžeme zdražovať, zvyšovať DPH ani škrtať sociálne výdavky, hovorí Fico (video)
Finančná správa začala od septembra 2016 organizovať aj pravidelné celoslovenské akcie výkonu daňovej exekúcie v teréne. Do týchto akcií sú zapojené všetky daňové úrady často aj v spolupráci s colnou časťou. Od spustenia takéhoto spôsobu získania dlžnej sumy teda daňoví exekútori počas 29 akcií navštívili 3 693 dlžníkov a odobrali už viac ako 2,6 mil. eur v hotovosti, dodatočné úhrady predstavujú objem 2,4 mil. eur.
Preventívne opatrenie
„Finančná správa pri takýchto terénnych akciách nesleduje prioritne okamžitý fiškálny výnos, ale najmä ich efekt z hľadiska prevencie a zmeny správania daňových dlžníkov. Tento spôsob výkonu daňovej exekúcie sa osvedčil a má preukázateľný vplyv na zlepšenie platobnej morálky daňových dlžníkov,“ vysvetľuje Kozák.
Deficit štátneho rozpočtu stále rastie, schodok ku koncu marca bol vyše dvoch miliárd eur
Zo strany finančnej správy ide teda o opatrenie prevenčného charakteru, ktorým chce posilňovať uvedomelosť daňových dlžníkov, aby si riadne a včas plnili daňové povinnosti a samotnej exekúcii sa tak vyhli. Tento zákonný nástroj finančná správa využíva najmä v prípadoch, keď je zrejmé, že daňový dlžník dlhuje na daniach aj napriek tomu, že jeho majetkové pomery a forma podnikania nasvedčujú, že svoje podlžnosti je schopný, ale nie ochotný dobrovoľne uhradiť.
Žiadosť o odklad platenia dane
Vo väčšine prípadov daňoví dlžníci s exekútormi spolupracujú, nájdu sa však aj výnimky, kedy sú exekútori atakovaní, či už slovne alebo fyzicky. V takýchto prípadoch na spoluprácu privolajú daňoví exekútori aj políciu. Daňoví exekútori môžu okrem peňazí v hotovosti odobrať aj iné veci, pri ktorých nedochádza k ich predaju, napríklad stravné lístky, vkladné knižky, listinné cenné papiere ako zmenka, šek a pod.
Počet konkurzov na Slovensku v prvom štvrťroku klesol, v porovnaní s vlaňajškom sa znížil o 30 percent
Daňoví dlžníci pritom môžu svoje problémy riešiť tak, že požiadajú o odklad platenia dane, resp. o zaplatenie tejto dane v splátkach. Ak bude jeho žiadosti vyhovené, sumu nezaplatenej dane správca dane nezačne vymáhať v daňovom exekučnom konaní. V prípade včasného podania žiadosti a vydania rozhodnutia ešte pred splatnosťou dane, daňový subjekt nebude musieť platiť úrok z omeškania.