V Českej republike v stredu schválili vládny konsolidačný balíček, ktorý má vláde pomôcť zlepšiť stav verejných financií. Podľa analytika Tatra banky Tibora Lörincza by sa malo Slovensko inšpirovať.
A to samotným faktom, že Česi ku konsolidácii už pristúpili a Slovensko ešte stále nie. Súčasná slovenská vláda zatiaľ len opakuje, že konsolidácia je nevyhnutná, no opatrenia nesmú ohroziť slovenskú ekonomiku a životnú úroveň obyvateľov.
Konkrétny balík opatrení
Každé konsolidačné opatrenie má podľa Lörincza svoje výhody a nevýhody a konkrétny balík opatrení bude vždy do veľkej miery odrážať politické priority.
Česi už majú svoje Ódorove lego kocky. Koho sa najviac dotkne konsolidačný balíček?
„Aj v českom balíku je viacero vecí, ktoré sa dajú pochváliť alebo kritizovať. Dokonalý balík opatrení neexistuje a dôležité je hlavne to, že balík prešiel a nastavuje lepšie hospodárenie s verejnými financiami v Českej republike,“ skonštatoval pre SITA Lörincz.
Ako pokračoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, tak ako konsolidácia v Česku, aj konsolidácia na Slovensku bude musieť byť vzhľadom na potrebný rozsah kombináciou opatrení na príjmovej aj výdavkovej strane.
Dôležitou správou z Českej republiky podľa neho je, že viac než štvrtinu z celkového balíka úspor tvoria opatrenia zamerané na zefektívnenie štátnej správy a môžu byť inšpiráciou aj pre nás.
Zvýšenie daní z nehnuteľností
„Práve hľadanie vnútorných úspor a zvyšovanie efektívnosti je cestou k čo najmenej bolestivej konsolidácii,“ myslí si Horňák. Česko sa tiež pustilo do zvýšenia daní z nehnuteľností, o ktorých sa na Slovensku dlhodobo hovorí ako o veľmi nízkych. Môžu podľa analytika predstavovať vyšší príjem pre obce a mestá.
Český senát schválil konsolidačný balík. Schodok rozpočtu by mal za dva roky klesnúť o 150 miliárd korún
Podľa ekonomických inštitúcií, ako aj podľa viacerých analytikov, združení a zväzov je nevyhnutná konsolidácia verejných financií. Ak by totiž vláda pokračovala s deficitným financovaním, miera verejného dlhu k HDP bude rásť.
Aktuálne sa pohybuje blízko 60-percentnej hranice. Hrozí aj zhoršenie ratingu, čo by sa následne mohlo premietnuť vyššími rizikovými prirážkami na štátnych dlhopisoch. Slovensko si tak bude na kapitálových trhoch požičiavať drahšie.
Udržateľnosť verejných financií
Aj analytici Národnej banky Slovenska hovoria, že udržateľnosť slovenských verejných financií patrí k najhorším v rámci všetkých členských krajín Európskej únie. Postupná, no nekompromisná konsolidácia je podľa nich nevyhnutná.
Konsolidáciu potrebného rozsahu bude nutné uskutočniť podľa nich cez obe strany rozpočtu. Teda cez vyššie daňové príjmy a škrtanie výdavkov, pričom štruktúra požadovanej konsolidácie bude závisieť najmä od preferencií novej vlády.
Aké menu nám chystá Fico v dôchodkoch? Na výdavkoch sa šetriť nebude, zasa si to odnesie druhý pilier? (komentár)
O rozpočtovej konsolidácii dokonca nedávno hovoril aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, niekdajší minister financií ešte za stranu Smer-SD. Domnieva sa, že budúca konsolidácia bude viac na príjmovej ako výdavkovej strane štátneho rozpočtu.
Úradnícka vláda v čase jej pôsobenia predstavila návrh konsolidačných opatrení, ktorými by sa mohla riadiť nová vláda na to, aby Slovensko smerovalo k nižšej zadlženosti a poklesu deficitu verejných financií. Dokument obsahuje takmer 100 rôznych opatrení v celkovom objeme takmer 10 mld. eur. Či si z tohto balíčka nová vláda niečo prisvojí, nie je známe.