Aké menu nám chystá Fico v dôchodkoch? Na výdavkoch sa šetriť nebude, zasa si to odnesie druhý pilier? (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MEMORANDUM: Podpis medzi stranami Smer, Hlas a SNS
Predseda strany Smer-SSD Robert Fico počas brífingu po slávnostnom akte podpísania Memoranda o porozumení za účasti predsedov strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS v starej budove Národnej rady SR v Bratislave. Bratislava, 11. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Keďže naše verejné financie sú v žalostnom stave, nejaký ozdravný balíček bude musieť prijať aj formujúca sa štvrtá vláda Roberta Fica. Hoci už pred voľbami sa staronový premiér nechal počuť, že on teda nebude konsolidovať o viac ako pol percentuálneho bodu ročne, nejaké opatrenia sa isto dotknú aj dôchodkov.

Keďže nominant strany Hlas-SD na ministra práce a sociálnych vecí Erik Tomáš už avizoval, že rozhodne nebudú znižovať dosiahnutý sociálny štandard ľudí, obhliadnutím sa do minulosti nie je až také ťažké odhadnúť, čo by nás v dôchodkoch mohlo za štvrtej Ficovej vlády čakať.

Od vlády pod taktovkou Roberta Fica je ťažké očakávať, že by penzistom siahla na ich dôchodkové príjmy. Nie je preto reálne, že by nastupujúca vláda šetrila na trinástom dôchodku a dokonca ani na rodičovskom dôchodku, hoci ten je dieťaťom bývalého ministra práce za hnutie Sme rodina Milana Krajniaka. Takisto je nereálne, že by budúca vláda napríklad sprísnila podmienky nároku na predčasné dôchodky.

Nenávidený II. pilier ako Ficov večný terč

Ich terčom bude niečo iné. Zálusk si Fico a spol. isto robia znova na druhý dôchodkový pilier. V ňom už majú ľudia dôchodkové úspory v hodnote 13,3 miliardy eur. Možností, ako z druhého piliera niečo „vytrieskať“ v záujme nutnej konsolidácie verejných financií, je viacero.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD, SNS)

Najľahšou cestou je znížiť dočasne, alebo aj trvalo, príspevkovú sadzbu. Jeden radikálny rez už Fico v druhom pilieri predsa urobil. V septembri 2012 jednofarebná vláda Smeru zásadne znížila príspevkovú sadzbu do druhého piliera z pôvodných deväť percent na štyri percentá.

Malou náplasťou bolo aspoň to, že súčasne vtedy parlament schválil postupné zvyšovanie príspevkovej sadzby do sporivého piliera od roku 2017 do roku 2024 o 0,25 percentuálneho bodu ročne na konečných šesť percent.

Nakoniec, na príspevkovú sadzbu do druhého piliera siahol v minulom roku aj vtedajší minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Na to, aby si splnil svoju túžbu zaviesť rodičovský bonus, teda dať viac peňazí súčasným dôchodcom (veď žijeme tu a teraz, nie?), oddialil zvyšovanie príspevkovej sadzby do druhého piliera.

Terajšie pracujúce deti teda čiastočne prispeli na rodičovský dôchodok svojim rodičom na penzii aj tým, že im v tomto a ďalších troch rokoch chodí na ich účty v druhom pilieri menšia suma,  ako by chodila, ak by Krajniak príspevkovú sadzbu nechal na pokoji.

Otvorí sa druhý pilier piatykrát?

Fico má však poruke aj ďalšie dve možnosti, ako si z druhého piliera vybrať nejakú tú sumičku v záujme konsolidácie verejných financií.

Môže opäť otvoriť druhý dôchodkový pilier, čo v minulosti za jeho vlády urobil už štyrikrát. Ak by sa mu z druhého piliera do čisto priebežného systému, teda do Sociálnej poisťovne, vrátili desaťtisíce sporiteľov, priniesli by mu slušnú sumu peňazí, keďže na účtoch 1,8 milióna sporiteľov sa nachádza spomínaných 13,2 miliardy eur.

Každý sporiteľ tak má na svojom účte v priemere 7 300 eur. Otázne je, aká by bola ochota sporiteľov takúto sumu peňazí previesť do Sociálnej poisťovne a nechať ju rozplynúť v priebežnom dôchodkovom systéme.

Treťou možnosťou je zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera. Od mája tohto roka totiž mladí ľudia po tom, ako začnú pracovať, vstupujú do sporivého piliera automaticky s tým, že do dvoch rokov môžu z druhého piliera vystúpiť.

Ak by Fico nenávidený druhý pilier pre mladých ľudí opäť zdobrovoľnil, tí, ktorí by do tohto piliera nevstúpili, by mu všetky sociálne odvody každý mesiac nechali v Sociálnej poisťovni a bolo by zasa čo rozdávať.

Zrušenie stropu na platenie sociálnych odvodov

Okrem zásahu do druhého dôchodkového piliera môže Ficova vláda získať nejaké tie príjmy aj z iných opatrení, ktoré niektorých zabolia. V prvom rade je to zrušenie maximálneho vymeriacieho základu na platenie sociálnych odvodov, ktorý v súčasnosti dosahuje 7-násobok priemernej mzdy, teda 8 477 eur.

Maximálny vymeriavací základ na platenie zdravotných odvodov vtedajšia Ficova vláda zrušila ešte v roku 2016 s účinnosťou od 1. januára 2017. Tipujem, že na rade je zrušenie najvyššieho možného vymeriavacieho základu aj pri sociálnom poistení.

Postihne to tých, ktorí buď zarábajú v hrubom mesačne nad 8 477 eur alebo tých, ktorým zamestnávateľ účelovo vypláca v niektorom mesiaci vysoké odmeny, čím ich mzda presiahne 8 477 eur a týmto krokom čo-to ušetria na odvodoch.

Zníženie paušálnych výdavkov by zabolelo

Bolestivým konsolidačným opatrením by pre desaťtisíce živnostníkov a ostatných SZČO bolo okresanie paušálnych výdavkov. Týmto krokom by si polepšil nielen štát na daniach, ale aj zdravotné poisťovne a Sociálna poisťovňa na odvodoch.

Nižšie paušálne výdavky totiž znamenajú vyššie dane aj odvody. Tu však môže svoju pozitívnu rolu zohrať predseda SNS Andrej Danko, ktorý práve v poslednej vláde Roberta Fica bol tým, ktorý zvýšenie paušálnych výdavkov od roku 2017 do aktuálnej podoby presadil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať