Zásadnejší nárast cien neočakávajú analytici ani v budúcom roku. Tlak na pokles cien by malo priniesť zníženie sadzby DPH na vybrané potraviny.
Ceny tovarov a služieb na Slovensku by už v ďalších mesiacoch tohto roka nemali pripraviť spotrebiteľom nepríjemné prekvapenie. Analytici pritom neočakávajú zásadný rast cien ani v úvode budúceho roka.
Chýba impulz k nárastu cien
Na trhu podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka stále neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať aj počas ostatku roka. Aj napriek tomu by sa inflácia v závere roka predsa len mohla vrátiť do kladných hodnôt. A to takmer výlučne však len vďaka štatistickému efektu nižšej minuloročnej porovnávacej bázy. „V závere roka totiž v medziročnom porovnaní cien začne vyprchávať efekt cestovného zadarmo na železniciach aj prudkého poklesu cien ropy na prelome rokov,“ pripomína Koršňák. Zásadnejšie zrýchlenie rastu cien však neočakáva ani v budúcom roku, kedy by sa inflácia podľa prepočtov banky mala počas väčšiny roka pohybovať na úrovniach do 1 %.
Ceny klesli o pol percenta
Údaje Štatistického úradu SR tento týždeň ukázali, že spotrebiteľské ceny sa v septembri tohto roka na Slovensku znížili oproti vlaňajšku o 0,5 % a to podľa národnej metodiky, aj podľa harmonizovaného indexu Európskej únie. V porovnaní s augustom klesli spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaného indexu o 0,2 % a podľa národnej metodiky o 0,3 %.
Na pokles cien zatlačí nižšia sadzba DPH
Aj analytik Tatra banky Boris Fojtík očakáva, že cenový vývoj by sa aj vďaka cenám potravín a bázickému efektu cien ropy mal stabilizovať okolo nuly. Najbližší výraznejší vplyv na pokles indexu spotrebiteľských cien by malo mať zníženie DPH na vybrané potraviny, ktoré je súčasťou jedného z vládnych balíčkov opatrení. Sadzba DPH na niektoré druhy potravín sa zníži z 20 % na 10 % od začiatku budúceho roka. „Pokiaľ nepríde k prudkej zmene cien ropy mal by ešte existovať dodatočný priestor aj na pokles cien plynu. Podľa našich prepočtov by sa však medziročný vývoj cien už mal dostať nad nulu,“ dodáva Fojtík.
Najviac zlacnela doprava
V septembri tohto roka v porovnaní s vlaňajškom podľa metodiky EÚ klesli na Slovensku najvýraznejšie ceny dopravy, a to o 7,4 %. Zlacneli aj bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 2,1 % a ceny pôšt a telekomunikácií sa znížili o 0,2 %. Na druhej strane sa najvýraznejšie zvýšili ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 1,9 %. Druhý najvyšší rast zaznamenali ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 1,7 %.