Ceny PZP môžu porásť až o 10 percent, ovplyvní ich legislatíva aj rast nákladov, tvrdí analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pzp.jpg
Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny povinného zmluvného poistenia (PZP) by v ďalšom období mali rásť približne rovnakým tempom ako v posledných rokoch, čiže odhadom v jednotkách percent ročne. Vzhľadom na legislatívne zmeny platné od tohto roka sa však tempo zdražovania môže mierne zrýchliť.

„Kým minulý rok rástli ceny PZP medziročne v priemere okolo 5 percent, v blízkej budúcnosti by sa miera zdražovania mohla priblížiť 10 percentám,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Na tempo zdražovania bude vplývať viacero faktorov

Na pravdepodobne vyššie tempo zdražovania bude podľa neho vplývať nielen zdražovanie cien náhradných dielov a práce, ale aj zvýšenie maximálnych limitov v rámci škôd na zdraví o vyše milión eur a tretinové zvýšenie škôd na majetku, a tiež obmedzenie pre zníženie poistného plnenia pri alkohole do jedného promile na maximálne 50 percent v kombinácii s ďalším obmedzovaním uplatnenia regresu.

„PZP je poistenie, ktoré má dlhodobo najhorší kombinovaný škodový ukazovateľ a len v posledných rokoch sa drží v minimálnom zisku. To znamená, že poisťovne majú len veľmi obmedzený priestor na absorbovanie zmien, ktoré im zvyšujú náklady a logicky musia reagovať rýchlejším zvyšovaním cien,“ skonštatoval analytik.

Škody spôsobené nepoistenými vozidlami

Na cenu PZP navyše podľa neho dlhodobo tlačí stabilne rastúci počet škôd, ktoré spôsobuje asi 9 percent nepoistených vozidiel. Tieto škody musia dotovať všetky poisťovne, ktoré dotujú garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). Na tejto situácii podľa Búlika nič nezmení ani zvýšenie minimálnej pokuty po poslednej novele zákona zo 16,60 na 50 eur. Táto pokuta je podľa neho stále nedostatočná a bude mať v kombinácii s minimom udeľovaných pokút len malý odstrašujúci efekt.

„Kontrolný výkon okresných úradov je veľmi slabý, keď za posledné roky udelili v priemere menej ako 5-tisíc pokút z tohto titulu ročne, pričom nepoistených áut je vyše 200-tisíc,“ hovorí Búlik.

Na nedostatky upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad

Na tieto nedostatky pred časom upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad v rámci ich kontroly. Okresné úrady podľa ich zistení ročne dostanú približne 300-tisíc oznámení o neuzatvorení povinného zmluvného poistenia. Pokutu za nesplnenie si povinnosti však dostane iba minimálna časť majiteľov týchto vozidiel.

Počas šiestich kontrolovaných rokov oznámila Slovenská kancelária poisťovateľov príslušným okresným úradom viac ako 1,8 milióna prípadov neuzatvorenia povinného poistenia zo strany vlastníkov motorových vozidiel.

Okresné úrady však v tom istom období uložili iba 32 640 pokút v celkovej sume viac ako 3,8 mil. eur. Z tejto sumy bolo nakoniec vymožených iba necelých 44 %. Štát tak podľa NKÚ ročne prichádza o niekoľko miliónov, ktoré by mohol aktívne použiť na zvyšovanie bezpečnosti účastníkov cestnej premávky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Búlik
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradOVB Allfinanz SlovenskoSlovenská kancelária poisťovateľov