Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení čaká na prezidentov podpis, zmení sa aj určovanie výšky škôd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, pzp, poistenie, auto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) odobril už parlament a v súčasnosti čaká na podpis prezidenta SR. Zvyšujú sa napríklad limity poistného krytia. Pri škode na zdraví rezort financií navrhol zvýšenie krytia z 5,24 mil. eur na 6,45 mil. eur a pri škodách na majetku z 1,05 mil. eur na 1,3 mil. eur.

Táto úprava je vzhľadom na nárast cien áut, náhradných dielov a práce úplne v poriadku. Zároveň je treba povedať, že najmä poistná suma pri škodách na zdraví nemusí postačovať, napríklad pri spôsobení reťazovej nehody na diaľnici,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Zmeny v sankciách

Zmeny nastanú aj pri sankciách, ktoré môžu poisťovne uplatňovať voči klientom. Často totiž dochádza podľa ministerstva financií k prípadom, že klienti z objektívnych dôvodov nestihnú poisťovni včas nahlásiť poistnú udalosť, a to je dôvodom, že poisťovňa si uplatní regres voči klientovi. Po novom ak klient nenahlási poistnú udalosť napríklad pre zdravotné problémy, poisťovňa voči nemu sankciu nebude môcť uplatniť.

V prípade, ak klient v termíne dodatočných 15 dní od uplynutia zákonnej lehoty oznámi poistnú udalosť, poisťovňa voči nemu bude môcť uplatniť regres maximálne 30 %. V prípade, ak klient nestihne ani túto dodatočnú lehotu 15 dní, poisťovňa voči nemu môže uplatniť regres maximálne do výšky 50 %.

Určovanie výšky škôd

Zmena prichádza napríklad aj v samotnom určovaní výšky škôd, ktoré si klienti uplatňujú z PZP. Doterajší systém nebol podľa ministerstva jednotný a každá poisťovňa výšku škody určovala podľa svojich vlastných pravidiel. Bežne sa podľa rezortu financií stávalo, že klienti boli s náhradou škody nespokojní a prípady tak končili na súdoch.

Ministerstvo financií preto na výpočet škôd navrhlo zavedenie jednotného mechanizmu. Všetky poisťovne sa tak budú riadiť jednotnou vyhláškou Ministerstva spravodlivosti SR, ktorú doteraz využívajú aj spomínané súdy. Novela zákona o PZP tiež transponuje európsku legislatívu a zavádza jednotný doklad o bezškodovom priebehu poistenia.

Jednotný európsky vzor

Poisťovne z členských štátov medzi sebou takéto potvrdenia často neakceptujú, no podľa schváleného návrhu ich už budú musieť. Ministerstvo financií odstránilo diskrimináciu, potvrdenia budú mať jednotný európsky vzor. Práve tento krok pomôže klientom ročne ušetriť aj niekoľko stoviek eur.

Napríklad cena PZP na vozidlo strednej triedy je v susednom Rakúsku vo výške 1 150 eur. V prípade, ak má klient potvrdenie o bezškodovom priebehu, môže dostať zľavu až do výšky 50 %. S potvrdením tak bude cena PZP v Rakúsku vo výške 575 eur, vysvetlilo ministerstvo financií.

Pokuta za neplnenie povinností

Taktiež sa zvýšia pokuty za neplnenie si povinností. Pôvodné pokuty sú v intervale od 16,60 eura do 3 319,40 eura. Nová úprava zvyšuje tento interval od 50 eur do 5 000 eur.

Zvýšenie sankcie za neuzavreté PZP vnímam pozitívne, keďže na Slovensku bez zákonného poistenia jazdí odhadom 200-tisíc áut, na ktorých škody sa musia skladať všetci poctiví majitelia áut,“ hovorí Búlik.

Treba však podľa neho povedať, že najnižšia sankcia vo výške 50 eur zostáva aj po zvýšení z pôvodných 16,6 eura nedostatočná a bude mať len slabý odstrašujúci efekt. „Najväčším problémom je však slabý kontrolný výkon okresných úradov, ktoré za posledné roky udelili v priemere menej ako 5-tisíc pokút z tohto titulu ročne,“ dodal Búlik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Búlik
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMS Ministerstvo spravodlivosti SROVB Allfinanz Slovensko