Slováci sa aj vlani svojimi podvodmi snažili vylákať z poisťovní peniaze, dopustili sa tak trestného činu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kontrolóri finančnej správy odhalili podvod fiktívnych dovozov PC komponentov.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Allianz – Slovenská poisťovňa za minulý rok odhalia 3 710 pokusov o poisťovací podvod, čo je až 25-percentný medziročný nárast. Poisťovňa tak uchránila viac ako 14 miliónov eur. Počet pokusov o poisťovací podvod stúpol v Allianzi vo všetkých segmentoch, s výnimkou povinného zmluvného poistenia (PZP).

Najviac podvodov v poistení osôb

Ako povedala vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v Allianzi Jaroslava Kováčiková, najviac pokusov o podvod bolo v poistení osôb, teda v životnom a úrazovom poistení. Teda až 1 332, čo je o 32 % viac ako v roku 2022. Až 36-percentný nárast pokusov o podvod odhalili aj v poistení privátneho majetku. Išlo o 795 prípadov.

„Niektorí jednotlivci sa dokonca chceli neoprávnene obohatiť aj na nešťastnom minuloročnom zemetrasení,“ konštatuje Kováčiková.

Prispôsobovanie poistných udalostí

Aj v minulom roku sa niektorí klienti snažili pri hlásení „prispôsobiť“ vznik poistnej udalosti svojej poistnej zmluve, napríklad snahou zmeniť príčinu vzniku škody, alebo zatajiť niektoré skutočnosti. Aby totiž ušetrili, volia často lacnejší variant poistenia a nepoistia si najfrekventovanejšie riziko, ktoré je aj najdrahšie.

„Napríklad stret s iným vozidlom alebo náraz na prekážku sa snažia nahlásiť ako stret so zverou, prípadne zavinenie iným vodičom z jeho PZP, alebo ako poškodenie vandalizmom,“ opisuje Kováčiková.

Častý bol aj výskyt prípadov navyšovania nákladov za škodu, či snahy o opakované uplatnenie už vzniknutej škody. V životnom a úrazovom poistení bola najčastejším pokusom o podvod snaha uplatniť si nárok na plnenie za chorobu alebo úraz, ktorý vznikol buď pred uzatvorením poistnej zmluvy, alebo iným spôsobom, ako popisuje poistený.

„Najčastejšie išlo o takzvané zatajenie predchorobia v dotazníku, ktorý poistený vypĺňa pri uzatváraní poistnej zmluvy. Poistení väčšinou zatajujú kardiovaskulárne choroby a ochorenia pohybového aparátu, najmä kĺbov a chrbtice,“ dodáva Kováčiková.

Nárast zaznamenala aj Uniqa

Medziročný nárast neštandardných hlásení poistných udalostí evidovala aj poisťovňa Uniqa. Ako povedala manažérka pre podvody Ivana Glombová, minuloročný vývoj možno opäť pripísať kombinácii negatívnych ekonomických vplyvov.

„Stále pretrváva jasná tendencia zlepšovať svoju finančnú situáciu na úkor poisťovní,“ hovorí Glombová. Podobne ako v roku 2022 sa zvýšil počet vyšetrovaných prípadov, ale zároveň sa výrazne zvýšila priemerná suma na jeden pokus o podvod.

„Ukazuje sa, že klienti mali vlani ešte viac odvahy a požadovať vyššie falošné škody,“ uviedla Ivana Glombová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslava Kováčiková
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňaUniqa poisťovňa