AKTUALIZOVANÉ
V deviatom mesiaci tohto roka boli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne nižšie o 0,5 %. Najvýraznejším faktorom zlacňovania zostáva doprava.
Pokles spotrebiteľských cien sa v septembri prehĺbil. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž podľa národnej metodiky boli ceny medziročne nižšie o 0,5 %, kým v predchádzajúcich dvoch mesiacoch ceny klesali zhodne o 0,2 %. Priemerný medziročný pokles cien za deväť mesiacov tohto roka tak dosiahol 0,3 %. Naďalej tak platí, že naposledy v medziročnom porovnaní spotrebiteľské ceny na Slovensku rástli ešte koncom roka 2013. Medzimesačne sa v septembri oproti augustu spotrebiteľské ceny znížili o 0,3 %.
Na medziročnej báze naďalej klesajú najmä ceny v doprave, ktoré boli v septembri nižšie o 7,3 %. Ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá klesli o 1,7 % a ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,2 %. Na druhej strane vzrástli ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu a za hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 1,8 %, za vzdelávanie o 1,4 %, za alkoholické nápoje a tabak a rekreáciu a kultúru a taktiež za rozličné tovary a služby zhodne o 1 %. Vyššie boli aj ceny za zdravie o 0,9 %, odevy a obuv o 0,5 % a potraviny a nealkoholické nápoje o 0,3 %.
Za medzimesačným poklesom spotrebiteľských cien podľa národnej metodiky bol najmä pokles cien v doprave o 1,3 %. Oproti augustu však zlacnelo aj bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,8 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,1 %. Naopak vzrástli ceny za vzdelávanie o 0,8 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,3 %, odevy a obuv o 0,2 % a tiež za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,1 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny za potraviny a nealkoholické nápoje, zdravie, poštové a telekomunikačné služby a nezmenili sa ani ceny za rekreáciu a kultúru a rozličné tovary a služby.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v septembri dosiahla nulovú úroveň, kým v auguste bola na úrovni 0,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v septembri na medziročnej báze úroveň záporných 0,1 %, oproti 0,2-percentnému rastu v auguste. V medzimesačnom porovnaní jadrová inflácia v septembri bola na zápornej úrovni 0,2 %, pričom čistá inflácia bola podobne v mínuse 0,3 %.
Impulz priniesol pokles cien plynu
Najvýraznejším impulzom pre prehĺbenie medziročného poklesu cenovej hladiny bol podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) pokles cien plynu pre domácnosti, keďže regulované ceny plynu klesli o 3,8 %. Výrazný prepad cien ropy v auguste sa zase premietol do očakávaného poklesu cien pohonných látok s jednomesačným oneskorením. „Očakávame, že ceny benzínu by sa mohli priblížiť k úrovni 1,22 eur za liter a následne začať postupne rásť,“ predikujú analytici centrálnej banky.
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka naďalej platí, že neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať aj počas zvyšku roka. Aj napriek tomu by sa však inflácia mohla koncom roka, pravdepodobne až v decembri, vrátiť do kladných hodnôt, takmer výlučne však iba vďaka štatistickému efektu nižšej minuloročnej porovnávacej bázy. „Zásadnejšie zrýchlenie rastu cien neočakávame ani v budúcom roku, kedy by sa inflácia podľa našich prepočtov mala počas väčšiny roka pohybovať na úrovniach okolo 1 %,“ dodal Koršňák.