Proticyklický kapitálový vankúš sa zatiaľ nemení. Uviedla to Národná banka Slovenska (NBS) v marcovom makroprudenciálnom komentári.
Zatiaľ ho ponecháva na súčasnej úrovni 1 %. No tvorba nerovnováh na finančnom trhu je podľa banky vysoká. Aktuálna výška kapitálového vankúša však podľa nej poskytuje priestor pre možnú reakciu v prípade naplnenia rizík.
Navýšenie kapitálového vankúša
„Výhľad ďalšieho vývoja naznačuje, že podmienky pre tvorbu nerovnováh môžu pretrvávať. Aktuálne trendy, najmä nízke úrokové miery, vývoj na trhu práce a rastúce ceny vytvárajúce motiváciu k zadlžovaniu, budú zrejme pokračovať,“ uvádza centrálna banka.
Vojna na Ukrajine bude na slovenské banky doliehať najmä nepriamo
Zároveň bude podľa nej určujúce, v akej miere sa pretavia geopolitické riziká v Európe do slovenského finančného sektora. Ak sa trendy na trhu úverov a trhu bývania výraznejšie nezmenia a prehrievanie finančného cyklu bude pokračovať, NBS v ďalšom štvrťroku zváži možnosť zvýšenia úrovne proticyklického kapitálového vankúša za účelom zaistenia odolnosti slovenského bankového systému.
Schopnosť úverovať ekonomiku
NBS pri svojom rozhodovaní bude zohľadňovať riziká pre slovenský bankový sektor spojené s konfliktom na Ukrajine. V prípade zvyšovania týchto rizík, najmä vo forme zlyhaných úverov, je banka pripravená znížiť mieru proticyklického kapitálového vankúša.
Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk.
Kažimír predpokladá rast úrokových sadzieb ku koncu roka, všetko však bude závisieť od vojny na Ukrajine
V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.