Na aktuálnu vlnu zlacňovania úverov na bývanie nastupuje aj 365.bank. Od 30. augusta pristupuje k zníženiu úrokových sadzieb pod štvorpercentnú úroveň. Na hypotékach s 3- a 5-ročnou fixáciou prinesie úrokovú sadzbu od 3,95 % ročne. Banka sa týmto krokom snaží zvýšiť dostupnosť bývania ešte širšiemu spektru klientov.
„V čase očakávaného rastu cien nehnuteľností a iných životných nákladov vnímame zníženie úrokových sadzieb ako veľmi proklientský krok. Veríme, že ním sprístupníme bývanie ešte väčšiemu spektru klientov,“ hovorí šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič.
Vývoj reflektuje aj makroekonomickú situáciu
Banka pristupuje k týmto zmenám v dôsledku svojej obchodnej politiky, pričom tento vývoj reflektuje aj makroekonomickú situáciu. Počas tohto roka Európska centrálna banka (ECB) znížila svoje referenčné úrokové sadzby doposiaľ o 0,25 %, čím sa pre trhy najdôležitejšia depozitná sadzba vrátila na úrovne z augusta 2023.
Svoje úrokové sadzby na hypotékach sa rozhodla upraviť aj UniCredit Bank
„Pri znižovaní referenčnej sadzby na medzibankovom peňažnom trhu banky v eurozóne získavajú zdroje lacnejšie, z čoho v konečnom dôsledku profitujú domácnosti aj firmy, pre ktoré sa úvery stávajú dostupnejšie,“ hovorí analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Cenové dno máme pri viacerých kategóriách pravdepodobne za sebou
To platí vo všeobecnom meradle, pričom vývoj nie je rovnaký v každej krajine, pretože do stanovenia výpočtu konečných úrokových sadzieb vstupujú aj rôzne rizikové prirážky. Medzi tie najdôležitejšie patrí výnos vládnych dlhopisov. Tým, že štátny dlhopis je považovaný za najbezpečnejšie aktívum v krajine, slúži ako benchmark pri stanovovaní podmienok financovania fyzických osôb a firiem.
Pôžičku či úver majú dve pätiny Slovákov. Kvôli čomu sa najčastejšie zadlžujú?
Boháček očakáva, že situácia na realitnom trhu ostane naďalej premenlivá. No cenové dno máme pri viacerých kategóriách nehnuteľností podľa neho pravdepodobne za sebou.
Tatra banka upravuje úrokové sadzby pri hypotékach
„Hoci silné rasty rovné tempu minulých rokov neočakávame, rast životnej úrovne po poklese inflácie, pokračujúci rast miezd, nominálnych a aj reálnych, ako aj postupné znižovanie úrokových sadzieb, budú podporovať kúpyschopnosť obyvateľov. A hoci ponuka na trhu rastie, ceny z tohto pohľadu priestor na pokles nemajú, skôr sa otvárajú širšie možnosti výberu pre kupujúcich,“ uzatvára Boháček.