Bankový sektor evidoval ku koncu septembra výraznejší nárast čistého zisku. Kým za deväť mesiacov predošlého roka to bol zisk 571,9 mil. eur, v tomto roku ku koncu septembra to bolo 875 mil. eur. Ide teda o medziročné zvýšenie o 53 %.
Sektoru sa darí, má to však jedno ale
Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, podľa údajov Národnej banky Slovenska medziročne stúpli o 31 % na 1,64 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2,2 % na 574,2 mil. eur.
Výkon slovenskej ekonomiky sa znížil, ukázala jesenná revízia
Ako ďalej uvádza centrálna banka, prakticky celé zlepšenie hospodárenia je možné pripísať vyšším čistým úrokovým príjmom. Rýchlejšie rastúce úrokové výnosy na aktívach pomáhajú bankám zvyšovať zisk. Sektoru sa síce darí, no podľa národnej banky patria slovenské banky z pohľadu návratnosti kapitálu v rámci EÚ k tým menej ziskovým.
Vzrástli im aj prevádzkové náklady
Ostatné položky zásadnejšie podľa NBS neovplyvnili hospodárenie bánk. Nateraz nenastalo ani významnejšie zdražovanie bankových produktov, keď čisté príjmy z poplatkov a provízií si udržiavajú stabilný párpercentný medziročný rast. Bankám však v prostredí zrýchlenej inflácie vzrástli prevádzkové náklady, keď sa zvýšili tak náklady na zamestnancov, ako aj za nakupované výkony.
Európska centrálna banka podľa analytikov úrokové sadzby nezdvihne, finálne zvýšenie by však mohlo prísť koncom roka
V minulom roku zisk bánk stúpol takmer o 15 % na 833,8 mil. eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 %. Od začiatku roka 2019 národná banka pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku. Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo.
V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby.