Odporúčame:
Ako pre agentúru SITA uviedol predseda strany František Tanko, ich cieľom nie je ísť samostatne, ale preferujú spojenie s ďalšími rómskymi politickými subjektmi.
V súčasnosti pôsobia na Slovensku tri – okrem SRÚ a spomínanej RIS aj Strana rómskej koalície, ktorú vedie Gejza Adam. Tá zatiaľ účasť v marcových voľbách neavizovala. Tanko rómske strany vyzýva k spolupráci, iba tak majú podľa neho šancu uspieť.
S predsedom RIS Václavom Kappelom už SRÚ nezáväzne rokovala. K záveru zatiaľ nedospeli, a to, či je možný spoločný postup vo voľbách, by malo byť jasnejšie po sneme RIS koncom novembra. Kappel však prednedávnom avizoval, že RIS chce ísť do volieb samostatne.
SRÚ by chcela svojich voličov osloviť programom zameraným na vzdelanie, zamestnanosť a výchovu mladej rómskej generácie. „Chceme aktívne prispieť k obrode Rómov. Ich situácia je neudržateľná,“ uviedol Tanko.
Ako zdôraznil, sú si vedomí zodpovednosti a sami musia byť aktívni. „Našim cieľom je dosiahnuť zásadný obrat v doterajšom postoji Rómov,“ podotkol. Ako dodal, boli by radi, keby sa skutočný počet Rómov na Slovensku odrazil vo volebných výsledkoch, no nemajú veľké oči.
S kampaňou začne SRÚ po odovzdaní kandidačných listín. Nominačný snem by sa mal uskutočniť koncom novembra.
Stranu Rómskej únie na Slovensku ministerstvo vnútra zaregistrovalo vlani 30. novembra. Jej ambíciou je prispieť k odstráneniu znevýhodňovania Rómov na Slovensku a presadzovať riešenia v prospech rómskej menšiny.