BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský disent prišiel o jednu z najvýznamnejších osobností.
ÚPN kondoluje blízkym zosnulého Silvestra Krčméryho
Ústav pamäti národa (ÚPN) na čele s predsedom Správnej rady Ondrejom Krajňákom v súvislosti s úmrtím Silvestra Krčméryho vyslovuje úprimnú sústrasť jeho najbližšej rodine, priateľom a známym.
„V Silvestrovi Krčmérym stráca Slovensko vzor bojovníka a odporcu voči totalitnému režimu, oddaného služobníka pravdy a súčasne pokorného a skromného hrdinu,“ uvádza sa v smútočnom vyhlásení ÚPN, ktoré agentúre SITA poskytol kancelár a hovorca ÚPN Tibor Ujlacký.
„Slovensko, najmä jeho veriaci občania v osobe Silvestra Krčméryho strácajú jednu z najväčších osobností z obdobia komunistického režimu. Patril medzi zakladateľov podzemnej Cirkvi a ako svedok viery a politický väzeň požíval do poslednej chvíle rešpekt a úctu predstaviteľov verejného, cirkevného aj politického života,“ citoval vyjadrenie Ondreja Krajňáka hovorca ÚPN: Podľa Krajňáka posolstvo Silvestra Krčméryho – „Vy máte moc, ale na našej strane je pravda“, vyznieva aj dnes ako memento pre tých, ktorí by vďaka svojej moci chceli diktovať pravdy a manipulovať so skutočnými hodnotami.
Stalo sa to v utorok 10. septembra večer o jedenástej hodine v Bratislave.
Agentúre SITA informáciu potvrdil František Neupauer z občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia.
Spolu so zosnulým kňazom Vladimírom Juklom stál Krčméry pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima i organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev, takzvaných krúžkov, dopĺňa Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Zádušná svätá omša bude 17. septembra o 13:30 v jezuitskom kostole Premenenie Pána v Bratislave. Ako ďalej informoval Neupauer, pochovaný bude na Martinskom cintoríne.
Silvester Krčméry sa narodil 5. augusta 1924 v Trnave. Spolu s Juklom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej rímskokatolíckej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku. „Jukla i Krčméryho oceňujú veriaci, duchovní i ich priatelia a známi ako ľudí, ktorí sa celý život snažili o službu pravde, dobru a láske,“ píše konferencia biskupov.
Ich osudy sa prvýkrát spojili ešte počas vojny v spoločenstve Rodina. Spoločne organizovali hnutia laického apoštolátu, tzv. katolíckej akcie, čo bolo dôvodom ich prvého zatknutia Štátnou bezpečnosťou v roku 1946. Obaja strávili vo väzení viac ako 13 rokov, pričom boli vystavení rôznym formám mučenia. Po prepustení z väzenia v polovici šesťdesiatych rokov zažili sklamanie, zistili, že Slováci si na komunizmus už zvykli. Napriek tomu v roku 1966 založili prvý vysokoškolský krúžok tajnej cirkvi a venovali sa evanjelizácii vysokoškolákov.
Koncom sedemdesiatych rokov už existovala tajná cirkev ako organizovaná sieť po celom Slovensku. K verejným akciám sa odhodlali až v roku 1984 v Šaštíne a v roku 1985 počas tzv. mierových slávností na Velehrade. Vtedy prítomní vypískali predstaviteľov oficiálnej moci. Vyvrcholením činnosti tajnej cirkvi bola púť v Nitre v roku 1988, keď na nočnú pobožnosť prišlo viac ako 100-tisíc mladých ľudí. Na tejto púti sa prvýkrát objavila aj slovenská zástava. Po dvadsiatich rokoch masa ľudí prvýkrát verejne spievala pieseň Kto za pravdu horí. Aj po nežnej revolúcii naďalej kráčali po svojej línii a kriticky sledovali politické dianie.
V roku 1991 udelil Krčmérymu pápež Ján Pavol II. Rad sv. Silvestra. V roku 1998 ho ocenila Trnavská univerzita titulom doctor honoris causa. O dva roky na to získal Cenu Jána Langoša. Prvého januára 2013 dostal najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Ocenenie mu udelil pri príležitosti 20. výročia vzniku SR prezident Ivan Gašparovič. Získal ho za mimoriadne celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd.
Silvester Krčméry sa zapíše do našej histórie, tvrdí Figeľ
Silvester Krčméry bol významnou osobnosťou, ktorá sa zapíše do histórie Slovenska, tvrdí to predseda KDH a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ v smútočnom vyhlásení k úmrtiu slovenského disidenta.
Figeľ pripomína, že Krčméry sa „aktívne zasadzoval za občiansku a náboženskú slobodu a rešpektovanie ľudských práv po nástupe totality. Pre svoje presvedčenie a angažovanosť bol komunistickým režimom odsúdený na 14 rokov väzenia za vlastizradu„.
Silvester Krčméry bol podľa lídra KDH inšpiráciou pre kresťanskú demokraciu. „Bol známy svojím životným optimizmom. Okolo seba rozdával radosť a povzbudenie. Zohral veľkú úlohu pri formovaní mnohých vysokoškolákov a mladých ľudí. Zanechal po sebe úctyhodné a rozsiahle dielo. Ukázal celému Slovensku, že sa netreba báť kráčať proti prúdu, že je dôležité stáť na strane pravdy, hoci to vyvoláva nenávisť a útoky od mocných tohto sveta. Pravda napokon vždy zvíťazí,“ píše okrem iného Figeľ v smútočnom vyhlásení.