NEW YORK 14. septembra (WEBNOVINY) – Celosvetová úmrtnosť detí mladších ako päť rokov sa od roku 1990 znížila takmer o polovicu, stále však zostáva neprimerane vysoká.
Vo svojej piatkovej správe to konštatujú Detský fond OSN (UNICEF), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Skupina Svetovej banky (WBG) a Odbor ekonomických a sociálnych vecí sekretariátu OSN (UN DESA).
V dokumente sa uvádza, že počas roka 2012 zomrelo vo svete približne 6,6 milióna detí v danom vekovom rozmedzí, čo je v priemere vyše 18-tisíc denne.
Podľa citovaného vyjadrenia šéfa UNICEF-u Anthonyho Laka je vývoj napriek tomu pozitívny a „milióny životov boli zachránené“. Zároveň vyjadruje presvedčenie, že väčšine nových úmrtí je možné zabrániť, a to pomocou „jednoduchých krokov, ktoré už prijali mnohé krajiny“.
Medzi najčastejšie príčiny smrti u detí mladších ako päť rokov OSN zaraďuje zápal pľúc, predčasný pôrod, pridusenie, hnačkové ochorenia či maláriu.
Zhruba 45 percent prípadov úmrtí navyše súvisí s podvýživou. Na tragickej bilancii sa v najvýraznejšej miere podieľajú Čína, India, Konžská demokratická republika, Nigéria a Pakistan.
Podľa OSN je však najhoršia situácia naďalej v subsaharskej Afrike, kde na každých 1000 pôrodov pripadá rekordných 98 úmrtí. Obzvlášť ohrozené sú pritom novonarodené deti, z ktorých mnohé zomierajú počas prvého dňa života.
Jedným z takzvaných miléniových cieľov OSN je zníženie úmrtností detí mladších ako päť rokov v období 1990-2015 o dve tretiny. Najnovšia správa konštatuje, že hoci sa pokles v posledných rokoch zrýchľuje, na dosiahnutie cieľa stále nepostačuje.