BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila dva návrhy nariadení z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Ide o návrhy, ktoré sa týkajú podmienok poskytovania podpory formou prechodných vnútroštátnych platieb a postupu Slovenského pozemkového fondu pri poskytovaní náhradných pozemkov.
Zohľadňujú prispôsobenie chovu zvierat
Prvý schválený návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR upravuje podmienky oprávnenosti a kritériá možnosti poskytovať podpory v poľnohospodárstve formou jednotlivých prechodných vnútroštátnych platieb, ktorými sú doplnková vnútroštátna platba na plochu, doplnková vnútroštátna platba na chmeľ a doplnková vnútroštátna platba na dobytčie jednotky.
Pre pestovateľov obilnín nebol rok 2017 priaznivý, zaznamenali pokles úrody
Ako sa píše v materiáli, schváleným návrhom nariadenia vlády sa zohľadňuje prispôsobenie sa spôsobu chovu vybraných kategórií zvierat vzhľadom na skutočnosť, že nezanedbateľná časť chovateľov presúva zvieratá na tzv. letnú pastvu.
„Dochádza k úprave vo vzťahu k podmienkam oprávnenosti v prípade dátumu podávania žiadostí o doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky,“ dodalo ministerstvo. Nariadenie vlády nadobudne účinnosť 1. februára 2018.
Postup pri poskytovaní náhradných pozemkov
Druhý schválený návrh nariadenia vlády ustanovuje podrobnosti o postupe Slovenského pozemkového fondu pri poskytovaní náhradných pozemkov.
„V súčasnosti Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky okrem pôdy známych vlastníkov a neznámych vlastníkov užíva približne 60 hektárov pozemkov vo vlastníctve Slovenskej republiky v správe Slovenského pozemkového fondu,“ informovalo ministerstvo.
Poľnohospodári a potravinári sú nespokojní s výškou štátnej pomoci, nevylučujú protestné akcie
Cieľom schváleného nariadenia je stabilizovať túto pôdu na zaužívaný účel a podmieniť jej prípadné vydanie oprávnenej osobe súhlasom užívateľa, ktorý takýto pozemok užíva z titulu nájomnej zmluvy.
Schválenou právnou úpravou sa podľa rezortu pôdohospodárstva zabezpečí, aby okrem organizácie vykonávajúcej výskumnú a pedagogickú činnosť mohol získať možnosť ďalšieho efektívneho využívania dotknutej pôdy aj štát, ktorý prostredníctvom Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho zabezpečuje úlohy súvisiace so skúšobníctvom a odrodovým skúšaním. Nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. marca 2018.