Hnutie Progresívne Slovensko (PS) varuje Vládu SR pred priamym ohrozením bezpečnosti Slovenska a unášania nás na východ. Uviedli to poslanci parlamentu za stranu PS Zuzana Števulová a Tomáš Valášek na tlačovej konferencii v reakcii na poskytnutie dočasného útočiska pre Arťoma Marčevského.
Pokúšali sa ovplyvniť eurovoľby
„Marčevskyj je súčasťou proruskej platformy Voice od Europe, ktorá sa pokúšala ovplyvniť politiku v Európskej únii (EÚ) vrátane eurovolieb. Bol preto zaradený na český sankčný zoznam, ušiel na Slovensko a získal tu dočasné útočisko. Kompetentní by dávno mali pracovať na jeho vyhostení, no vláda odmieta konať. Minister vnútra Šutaj Eštok tvrdí, že žiadne ohrozenie nevidí a konať nebude,“ uviedla Števulová (PS) a pripomenula, že na platforme Voice of Europe vystúpili aj koaliční politici Erik Kaliňák (Smer-SD) či Martina Šimkovičová (nom. SNS).
Podľa Števulovej (PS) si Marčevskyj užíva výhody voľného pobytu v EÚ, ktorej bezpečnosť priamo ohrozuje. Vyzvala preto Ministerstvo vnútra SR a migračný úrad, aby okamžite konali. Poslanec Valášek (PS) dodal, že vláda každým svojím krokom unáša Slovensko na východ.
Slovensko údajne blokovalo český návrh zaradenia portálu Voice of Europe na sankčný zoznam, Blanár tvrdenie vyvracia
„Koalícia vedome chráni človeka, ktorého naši najbližší spojenci považujú za bezpečnostnú hrozbu, a ktorého aktivity vyšetruje belgická polícia. Otáčajú sa chrbtom k Európe, aby sa vryli do priazne Putinovi. Marčevskyj robí svoju špinavú prácu úplne otvorene a vláda mu vedome poskytuje útočisko. Ocitáme sa tak vlastne v konflikte so zvyškom EÚ,“ zdôraznil Valášek.
Zaradenie na sankčný zoznam
Šéf diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) 7. mája vydal stanovisko a vysvetlil, ako funguje zaradenie cudzích štátnych príslušníkov na sankčný zoznam.
„Rokovania v pracovných formátoch EÚ nie sú verejné. To znamená, že návrhy, o ktorých členské štáty rokujú, sa až do okamihu ich prijatia považujú za dôverné. V niektorých prípadoch ide dokonca o informácie, ktoré podliehajú istému stupňu utajenia. EÚ nemá predpísanú procedúru ani lehotu na posudzovanie návrhov. Každý členský štát má nastavený vlastný interný mechanizmus schvaľovania návrhov sankcií i posudzovania ich dopadov na štátne záujmy. Preto je bežnou praxou, ak členský štát požiada o dodatočný čas na dôkladné posúdenie návrhov. Nie je preto pravda, že Slovenská republika blokovala prijímanie sankcií. Len informovala o prebiehajúcom pokračovaní posudzovania predmetných návrhov štátnymi inštitúciami SR,“ spresnil Blanár.
Blanár sa na Cypre stretol s prezidentom aj slovenskými vojakmi, podporil mierovú misiu OSN (foto)
Šéf diplomacie konštatoval, že podobné manipulovanie informáciami, nepodložené úniky a vyjadrenia v tomto prípade z českého prostredia znižujú dôveru medzi spolupracujúcimi členskými štátmi. Zároveň dodal, že pre budovanie dôvery je potrebné okolnosti úniku a manipulácie faktami vyšetriť.