LONDÝN 12. februára (WEBNOVINY) – Vláda Mali váha, čo sa týka nasadenia mierových síl OSN v krajine. Informuje o tom spravodajská stanica BBC citujúca vysokého predstaviteľa OSN.
„Nemáme jasnú zelenú od vlády v Mali pre mierovú operáciu,“ povedal námestník generálneho tajomníka Jan Eliasson. Podotkol však, že iné štáty stále viac túto možnosť preferujú.
Do Mali prišli tisíce Francúzov a vojakov afrických štátov s cieľom vyhnať islamských extrémistov okupujúcich sever krajiny. Obsadili kľúčové mestá, ktoré boli pod kontrolou islamistov od apríla 2012.
Väčšinu obývaných oblastí sa im podarilo zabrať bez bojov, pričom militanti utiekli do hornatých oblastí Sahary pri hraniciach s Alžírskom. Eliasson povedal, že mierotvorci by boli nasadení až po ukončený „bojovej fázy“ operácie. Napriek váhaniu Mali trend podľa jeho slov „smeruje k prechodu do fázy udržovania mieru„.
Francúzsko oznámilo, že stiahne svojich 4 000 vojakov v marci. Tisíce vojakov zo susedných krajín Mali vrátane Čadu, Nigeru, Nigérie, Toga a Senegalu sa už rovnako nachádzajú v krajine s cieľom udržovať kontrolu nad znovu dobytými mestami na severe a dohliadať na bezpečnosť na juhu. Ak bude Bezpečnostná rada OSN s mierovou misiou súhlasiť, tieto sily budú tvoriť jej základ.
Al-Kájda vyzvala v krajine na svätú vojnu
Al-Kájda na Arabskom polostrove vyzvala na džihád v Mali. Informovala o tom v utorok, štyri dni po prvom samovražednom útoku v krajine monitorovacia skupina SITE.
Výzva na svätú vojnu od najnebezpečnejšej odnože teroristickej siete so sídlom v Jemene prichádza po tom, čo francúzski vojaci začali s upevňovaním bezpečnosti v znovu dobytom meste Gao, najväčšom na severe Mali.
Al-Kájda odsúdila mesiac trvajúcu vojenskú intervenciu Francúzska proti tamojším islamistickým skupinám ako „križiacku vojnu proti islamu“ a vyzvala moslimov, aby voči nej bojovali, uvádza SITE, ktorá monitoruje aktivity extrémistov na internete.
„Podporovanie moslimov v Mali životom a peniazmi je povinnosťou každého schopného moslima, každého podľa jeho možností,“ uvádza organizácia v stanovisku. Podľa jej údajov je džihád „väčšou povinnosťou pre ľudí, ktorí sú bližšie k bojom“ a „pomoc neveriacim proti moslimov v akejkoľvek forme je odpadlíctvo“.