BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Branson si nekladie trochárske ciele – ak sa ponoriť, potom tak hlboko, ako sa len dá. Cieľ pre jeho jednomiestnu ponorku je jasný – Mariánska priekopa, najhlbšie objavené miesto v oceánoch. Jej hĺbka je 10 911 metrov a nachádza sa v Tichom oceáne pri Mariánskych ostrovoch.
Na tento účel bola zostrojená experimentálna jednomiestna ponorka, ktorú by mal riadiť Bransonov šéfpilot Chris Welsh. Ponorka váži 3,6 tony, jej cestovná rýchlosť je 2,2 knotu, teda 3,7 km/h, maximálna 3 knoty, čo je 5,6 km/h. Rýchlosť jej ponoru, respektíve výstupu na hladinu by pri 45-stupňovom uhle mala byť niečo vyše 100 metrov za minútu.
Ponorka je špeciálne navrhnutá a má telo z uhlíkových vlákien a titánu, čo by malo zaručiť , že vydrží obrovský tlak na dne Mariánskej priekopy. Ten presahuje 1000 atmosfér. Pre názornosť – je to akoby sa na malý Mini Cooper postavilo osemtisíc slonov. Bransonova ponorka je v súčasnosti jediným takýmto strojom, ktorý je s ľudským pilotom schopný dosiahnuť hĺbku vyše 10-tisíc metrov a zotrvať v nej dlhší čas.
Jedným z Bransonových plánov je dosiahnuť dno Mariánskej priekopy a vrátiť sa späť za 5 hodín, no stavaná je na to, aby sa v maximálnych hĺbkach mohla pohybovať 24 hodín. Je pritom vybavená kamerami a ďalšími senzormi, pomocou ktorých bude v obrovských hĺbkach zbierať dáta a nakrúcať video v takej kvalite, o akej sa mohlo niekdajším prieskumníkom len snívať (dno Mariánskej priekopy už v roku 1960 ako prví dosiahli v špeciálnom batyskafe prieskumníci Jacques Piccard a Donald Walsh – mimochodom na dne objavili živú rybu, ktorá sa extrémnym tlakom dokázala prispôsobiť.)
Ponorka už prvé ostré testy priamo v oceáne absolvovala na konci marca, pokus o dosiahnutie dna Mariánskej priekopy (prvý od roku 1960) by sa mohol odohrať už v druhej polovici tohto roku. Druhý ponor – na dno 8 kilometrov hlbokej priekopy Puerto Rico je naplánovaný na rok 2012 a tentokrát by už v kokpite ponorky mal sedieť samotný Branson. V priebehu najbližších 24 mesiacov by okrem tých dvoch mala nová ponorka absolvovať ešte ďalšie dva extrémne ponory.
Sympatické na celom experimente je aj to, že Richard Branson sa zostrojením tejto ponorky rozhodol splniť sen iného slávneho a bohatého dobrodruha – Steva Fosseta, ktorý za svojho života pokoril 116 rozličných extrémnych rekordov a napokon v roku 2007 bez stopy zmizol počas sólo letu nad nevadskou púšťou.