NITRA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí vinohradníci hlásia tento rok vysoké straty úrody. Dôvodom sú vrtochy počasia. Vinohradníkov v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti zaskočili najprv jarné mrazy, neskôr výdatné lejaky. „Bolo už pomerne teplo, vinič mal vyhnané výhonky a jarné mrazy sa nám postarali o to, že nám všetky pomrzli. Prognózy boli fakt zlé, očakávali sme naozaj nízke úrody, ak vôbec,“ povedal obchodný riaditeľ vinárstva Chateau Topoľčianky Samuel Waldner.
Ročník nakoniec zachránilo dlhé a teplé leto. Výpadok úrody však bude i tak okolo 40 percent, skonštatoval Waldner. Rozhodujúca pritom bola poloha vinohradov, najviac pomrzli viniče na rovinách. „Napríklad vo vinohrade medzi Zálužím a Lehotou budeme mať pri niektorých odrodách štvrtinové úrody, čo je dosť zlé,“ hovorí Waldner. Mrazy však takmer obišli vinohrady na svahoch napríklad v Jelenci.
Mrazy na konci apríla
Rozsiahle škody na úrode bude mať aj vinárstvo Víno Nitra. „Na konci apríla nás postihli mrazy, aké vinohradníci na Slovensku nepamätajú za posledných 20 rokov. Mnohí odhadovali škody na úrovni až 50 percent. Mrazy úplne poškodili mnohé vinohrady,“ uviedol pre agentúru SITA výrobný riaditeľ vinárstva Víno Nitra Jozef Adamovič.
Po nasadení spiacich očiek viniča sa časť zmrznutej úrody vrátila. Počasie však neprialo viniču naďalej. „Aby toho nebolo málo, na konci júla prišiel ľadovec v Malokarpatskej oblasti, padali krúpy s veľkosťou golfovej loptičky. Niektoré vinohrady boli okamžite pooberané,“ povedal Adamovič. Tieto faktory otvorili bránu hubovým chorobám, ktoré len dokončovali poškodené hrozno.
Vína by mali byť kvalitou minimálne na úrovni ročníka 2015
Vďaka teplému, no nie tropickému letu očakávajú vinári napriek všetkým problémom kvalitné a vyvážené vína. „Hrozno je pekne vyzreté, s ideálnym pomerom cukru a kyselín, čiže čakáme pekné, voňavé vína s plným telom,“ hovorí Waldner.
Vína by mali byť kvalitou minimálne na úrovni ročníka 2015, ktorý bol mierne nadpriemerný. Výkupná cena hrozna bude vyššia, produkcia drahšia. Hovoriť o prípadnom zvyšovaní cien vína je však podľa Waldnera zatiaľ predčasné. „Nezáleží to len od nás. I keď by sme zvýšené náklady veľakrát radi premietli do ceny, nie vždy nám to trh dovolí,“ podotkol.
Celková produkcia Chateau Topoľčianky je sedem miliónov fliaš vína ročne. Z 560 hektárov nechávajú zhruba tri hektáre na ľadové víno, ktoré vyrábajú z odrôd Frankovka modrá a Rizling vlašský. „Ak sa podarilo uchrániť hrozno a bolo pozberané zdravé, môžeme očakávať z neho príjemné vína s vyššími kyselinami, možno i na dlhšie trate,“ zhodnotil Adamovič. Hrozno na červené vína je v prevažnej miere ešte vo vinohradoch, kvalita sa zatiaľ ukazuje ako sľubná, dodal.