LUXEMBURG 9. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodní veritelia zvažujú, že predĺžia Grécku čas na splnenie cieľov v oblasti redukcie rozpočtového deficitu. Povedal to v utorok grécky minister financií Yánnis Stournáras po stretnutí ministrov financií eurozóny v Luxemburgu.
„Rokujú o tom všetci členovia trojky medzinárodných veriteľov,“ povedal Stournáras, pričom podľa neho by išlo o dva roky navyše.
„Všetky opatrenia robíme za predpokladu, že program bude trvať do roku 2016, takže deficit 4,5 percenta hrubého domáceho produktu dosiahneme skôr v roku 2016 než v roku 2014,“ uviedol ďalej.
Podľa neho by však tento mimoriadny čas nebol financovaný z prostriedkov eurozóny. Na otázku, ako reagovali ostatní ministri financií 17-členného bloku, Stournáras povedal: „Iba sme začali diskutovať, žiadne rozhodnutie ešte nepadlo“.
Predĺženie programu o dva roky by znamenalo, že Grécko by potrebovalo dodatočných 12 mld. eur. Získať by ich mohlo od MMF, ktorý si vytvoril rezervu v sume 8 mld. eur pre prípadnú hlbšiu než očakávanú recesiu v Grécku, povedal Stournáras.
Atény tiež môžu profitovať zo „značných úspor z úrokových sadzieb“, ktoré sú výsledkom nižších nákladov na požičiavanie si z Európskeho fondu pre finančnú stabilitu (EFSF).
Grécko nesplní rozpočtové ciele, tvrdí MMF
Grécko nesplní päťročný plán znižovania dlhu, ku ktorému sa zaviazalo v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe v objeme 130 mld. eur. Informoval o tom v utorok MMF.
Verejný dlh Grécka podľa aktuálnej správy do roku 2017 klesne na 152,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, dohoda s MMF a EÚ však počítala s jeho znížením na 137,3 % HDP. Od roku 2014 malo Grécko vytvárať primárny rozpočtový prebytok okolo 4,5 % HDP, čo je podmienkou pre stlačenie dlhu na 120 % HDP v roku 2020. MMF však predpokladá, že tento cieľ Atény dosiahnu až v roku 2016. Oneskorenie pri plnení dohodnutých rozpočtových cieľov zdôvodňuje inštitúcia hlbším než očakávaným poklesom ekonomiky a viaznucimi reformami.
Grécky minister financií Yannis Stournaras predtým v utorok uviedol, že medzinárodní veritelia zvažujú poskytnúť Aténam viac času na splnenie rozpočtových cieľov. Podľa Sturnasa o možnom posune časového plánu rokuje tzv. trojka veriteľských inštitúcií, teda MMF, EÚ a Európska centrálna banka (ECB). „Všetky opatrenia robíme za predpokladu, že program bude trvať do roku 2016, takže deficit 4,5 % hrubého domáceho produktu dosiahneme skôr v roku 2016, než v roku 2014,“ spresnil minister.