ZAUJÍMAVOSTI: Čínska firma súčasťou jadrovej budúcnosti Veľkej Británie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jadro elektrina reaktora
Ilustračné foto pixabay.com

Názov Čínskej národnej jadrovej korporácie sa len nedávno objavil na vládnom zozname preferovaných záujemcov o financovanie modulových reaktorov novej generácie vo Veľkej Británii. Táto správa vyvolala podľa The Guardian niektoré negatívne reakcie zo strany zainteresovaných, ktorí upozornili na riziká s tým spojené.

Na súťažnom zozname záujemcov o participáciu na vývoji mini jadrových elektrární v hodnote niekoľkých miliónov britských libier (GBP) vo Veľkej Británii sa nedávno ocitla aj kontroverzná čínska spoločnosť Čínska národná jadrová korporácia (China National Niclear Corporation – CNNC). Ako informoval portál theguardian.com, CNNC sa pritom na uvedenom zozname objavila až pri 33 projektoch v súhrnnej hodnote 250 miliónov GBP. Britský politický poradca Nick Timothy podľa The Guardian v tejto súvislosti volal po obozretnosti v prípade zaradenia čínskej spoločnosti do projektu s takou vysokou dôležitosťou. Projekt nesie názov Hinkley Point C a mal by byť realizovaný v anglickom grófstve Somerset.

Vyvinuli jadrovú bombu

Timothy pritom vyjadril obavy z bezpečnosti v súvislosti s možným prístupom firmy do britskej energetickej infraštruktúry. Jeho názory zrejme súvisia so skutočnosťou, že čínska spoločnosť v minulosti vyvinula atómovú bombu a viaceré jadrové ponorky pre najľudnatejšiu krajinu sveta, kde zároveň hrala kľúčovú rolu v jadrovom priemysle. Zároveň s tým zdôraznil vojenské prepojenia firmy, ktoré by britská vláda podľa jeho slov mala vziať do úvahy a zvýšiť tak svoju obozretnosť v súvislosti s pripravovaným projektom, dodáva britský The Guardian.

Zoznam zmizol

Zoznam spoločností, ktoré boli akceptované pre účely vyhlásenej súťaže, bol zverejnený na webovej stránke nového britského Ministerstva obchodu, energetiky a priemyselnej stratégie. Veľmi rýchlo po jeho zverejnení však zo stránky zmizol. Zoznam odhalil, kto je akým hráčom v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Japonsku či Číne, ako aj to, ktorý z nich by sa mohol následne podieľať na vývoji a výstavbe malých jadrových elektrární s kapacitou menej ako 300 megawattov na území Veľkej Británie.

Mini jadrovky

Tieto elektrárne sú podľa The Guardian podporované britským priemyselným sektorom ako lacnejšie a rýchlejšie varianty zabezpečenia nízkouhlíkovej energie v porovnaní s tradičnými jadrovými elektrárňami. Jedným z dôvodov, prečo je to tak, je skutočnosť, že môžu byť postavené priamo v niektorej fabrike a následne premiestnené tam, kde je energia potrebná.

Celý článok si môžete prečítať na tejto stránke The Guardian.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať