Výskyt neplánovaných tokov elektriny sa podarilo znížiť, blackout nateraz nehrozí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SEPS
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Neplánované toky elektriny, ktoré môžu v extrémnych prípadoch vyvolať takzvaný blackout, čiže úplný výpadok elektriny v sieti, už tak netrápia našu elektrizačnú prenosovú sústavu.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Sandra Čičová Kotzigová, vďaka prijatým opatreniam prevádzkovateľov prenosových sústav v minulých rokoch sa podarilo znížiť výskyt neplánovaných tokov elektriny v rámci prepojených sústav. Úplne sa ich však odstrániť nepodarilo.

Neplánované toky elektriny

Neplánovaný tok predstavuje rozdiel medzi fyzickým tokom a obchodným tokom. Slovensko muselo dlhšie obdobie čeliť silným takzvaným neplánovaným tokom elektriny.

Tie v minulosti vznikali najmä pre cezhraničné transakcie uzavreté v rámci spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny. Nemci a Rakúšania totiž pri obchodnej výmene, ktorú si medzi sebou dohodli, prenášali veľkú časť elektrickej energie cez susediace štáty, keďže krajiny nemali medzi sebou vybudované dostatočné množstvo elektrických vedení.

Podarilo sa ich znížiť

Neplánované toky sa podľa slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy podarilo znížiť najmä vďaka implementácii spoločných postupov prevádzkovateľov prenosových sústav pri výpočte prenosových kapacít a realizácii bezpečnostných sieťových výpočtov.

Neplánované toky elektriny taktiež znížili pravidelné posudzovania konfigurácie ponukových oblastí, respektíve postupy pre koordinované nasadzovanie nápravných opatrení.

Napríklad v podobe re-konfigurácie siete alebo pripravovanými postupmi, ktoré budú zahŕňať napríklad redispečing,“ konštatovala Čičová Kotzigová.

Nástroje výpočtu prenosových kapacít

Zosúlaďovanie obchodných tokov s fyzikálnou realitou je podľa SEPS v súčasnosti možné pomerne efektívne realizovať prostredníctvom nástrojov výpočtu a prideľovania prenosových kapacít na úrovni príslušných algoritmov respektíve metodík.

SEPS spoločne s ostatnými prevádzkovateľmi prenosových sústav to aktívne realizuje,“ podotkla na záver Čičová Kotzigová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sandra Čičová Kotzigová
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava