Vláda Roberta Fica plánuje v energetike okrem iného posilniť úlohu štátu v strategických energetických podnikoch a v podnikoch, ktoré sú súčasťou kritickej infraštruktúry.
Ako sa uvádza v Programovom vyhlásení vlády (PVV), ktorý v pondelok schválil vládny kabinet, štát chce svojím posilnením pozícií v podnikoch operatívne tlmiť negatívne vplyvy energetickej nestability na domácnosti, zamestnávateľov a verejnú infraštruktúru.
Ako chce konkrétne vládny kabinet posilniť pozíciu štátu v energetike, v programovom vyhlásení vlády ministri nešpecifikovali. Vláda vidí budúcnosť rozvoja energetickej politiky Slovenska v podpore a rozvoji súčasného energetického mixu postavenom na jadrovom zdroji a obnoviteľných zdrojoch.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti
Nezastupiteľnú úlohu v slovenskej energetike bude mať aj zemný plyn. Vláda chce spolupracovať na medzinárodnej úrovni pri výstavbe LNG terminálov. Podporu vlády bude mať aj rozvoj vodíka a vodíkových technológií.
Ficov kabinet schválil programové vyhlásenie vlády, na rade je parlament
Vážnym problémom podľa vlády je predpokladaný nedostatok dostupných zdrojov energie za prijateľné ceny spojený s globálnym otepľovaním. Pre vládu bude preto prioritou zvyšovanie energetickej efektívnosti a energetických úspor.
Fico: Nová vláda pokojne a bez mediálneho dohadovania dohodla definitívnu verziu programového vyhlásenia vlády
Zameria sa na podporu a implementáciu najmodernejších spôsobov manažovania a riadenia spotreby energií v domácnostiach a u zamestnávateľov a pozornosť bude venovať aj energetickej efektívnosti budov a spotrebičov.
Národný energetický regulátor
Nevyhnutným krokom je podľa vládneho kabinetu zefektívnenie činnosti národného energetického regulátora.
„Za uvedeným účelom vláda vytvorí personálne, materiálne, organizačné a legislatívno-právne predpoklady pre revitalizáciu jeho činnosti. Riadny výkon regulačných činností musí mať prednosť pred sanovaním dopadov,“ píše sa v PVV.
Trhové ceny elektriny a zemného plynu mierne klesli, držia sa pod úrovňou 130 a 50 eur za megawatthodinu
Vláda Roberta Fica sa chce sústrediť na bezpečnosť a odolnosť vďaka diverzifikácii prepravných trás a zdrojov. Na udržateľnú cenovú dostupnosť pri zachovaní konkurencieschopnosti podnikateľského prostredia.
Podporenie cezhraničných prepojení
Vláda podporí výstavbu nových cezhraničných prepojení (interkonektorov) v oblasti elektroenergetiky, a to najmä smerom na Ukrajinu a v oblasti plynárenstva rozvíjaním možností prepojenia na iné diverzifikované zdroje plynu. Vládny kabinet chce ďalej pokračovať v úsilí diverzifikácie zdrojov a prepravných trás zemného plynu, ako aj dopravných ciest prostredníctvom stabilných obchodných partnerov a primeraného využitia existujúceho dlhodobého kontraktu.
Ako sme na tom so zásobami plynu na zimu? Slovensko sa nemusí obávať o dodávky, tvrdia analytici
„V tejto súvislosti je potrebné pripraviť sa na možné prerušenia prepravy plynu cez ukrajinské územie, čo predstavuje reálnu hrozbu v blízkej budúcnosti. Reálnym sa javí realizácia projektu Solidarity Ring a projektu Eastring,“ konštatuje sa v PVV.
Systém kompenzácie cien
Prvoradým cieľom energetickej politiky je zabezpečiť cenovo udržateľné, stabilné, predvídateľné a dostupné dodávky všetkých druhov energie pre domácnosti, hospodárstvo a verejný sektor. Preto vláda plánuje uplatniť efektívny systém kompenzácií cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla pre domácnosti a ostatných zraniteľných odberateľov.
Saková podporuje jadrovú energiu, zohráva dôležitú úlohu v dodávkach aj stabilizácii cien elektriny
„Využijeme všetky dostupné a efektívne nástroje pre zníženie poplatkov, ktoré vstupujú do koncových cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla. Zavedieme mechanizmy zabraňujúce nedostatku elektriny na území Slovenskej republiky pri dostatku výrobných kapacít na území Slovenska. Povinný výkupca (štátny) zabezpečí dostatok elektriny na území Slovenskej republiky za dostupné ceny v požadovanej kvalite,“ píše sa v PVV.
Maximálne využitie prostriedkov z fondov
Vláda chce bezodkladne zabezpečiť, aby finančné prostriedky Environmentálneho fondu, minimálne vo výške 20 % a Modernizačného fondu, boli v maximálnej možnej miere použité na podporu zvyšovania energetickej efektívnosti a na podporu realizácie dekarbonizačných investícií pre priemyselné podniky a ostatných zamestnávateľov.
V oblasti zvyšovania efektívnosti individuálnych systémov výroby tepla si vláda kladie za cieľ vytvoriť podmienky pre zvýšenie dostupnosti, zjednodušenie a zásadné rozšírenie možností podpory komplexnej obnovy rodinných domov pre nízkopríjmové domácnosti.
Medzi posudzovanými lokalitami pre výstavbu malých modulárnych reaktorov sú aj Jaslovské Bohunice. Aké sú zvyšné štyri?
„V oblasti dekarbonizácie systémov centrálneho zásobovania teplom vláda podporí kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie s integrovaním obnoviteľných zdrojov energie so zvýšením využitia odpadového tepla,“ píše sa v PVV.
Rozvoj elektromobility
Vláda chce priniesť nové impulzy pre rozvoj elektromobility.
„Deklarujeme zásadnú podporu výskumu a vývoja batérií s cieľom podporiť rozvoj elektrifikovanej dopravy. Vláda bude podporovať aj výskum a vývoj nových komponentov vhodných pre moderné energeticky úsporné nabíjacie systémy,“ uvádza sa v PVV.
Šefčovič: Vodíkové technológie môžu Slovensko udržať v priemyselnej špičke
Vláda chce taktiež vytvoriť podmienky pre dostavbu štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, či pre prípravu výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Podporovať plánuje aj hľadanie nových dodávateľov jadrového paliva či vývoj malých modulárnych reaktorov na Slovensku.
Nezabudli ani na administratívu
Vládny kabinet má v pláne zefektívniť administratívne a povoľovacie procesy, najmä procesu EIA a stavebného konania. Vláda chce vytvoriť podmienky pre výstavbu obnoviteľných zdrojov, najmä pre fotovoltiku a veterné elektrárne. Podporiť chce aj výrobu elektrickej energie a tepla z geotermálnych zdrojov, z energetického spracovania odpadov nízkoemisnými technológiami.
Slovenské vodné elektrárne
Vláda chce zhodnotiť potenciál výstavby prečerpávacích vodných elektrární vrátane akumulácie do vodíka pre lepšiu integráciu nestabilných obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy s dôrazom na minimalizáciu dopadu na cenu elektriny pre všetkých odberateľov.
„Chceme podporiť modernizáciu existujúcich vodných elektrární, a to predovšetkým vodných elektrární, ktoré sú súčasťou Vážskej kaskády,“ konštatuje sa v PVV.