Medzi posudzovanými lokalitami pre výstavbu malých modulárnych reaktorov sú aj Jaslovské Bohunice. Aké sú zvyšné štyri?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Workshop Projektu Phoenix
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre prípadnú budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov bude na Slovensku posudzovaných päť lokalít, areál existujúcich jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, areál tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch a areál východoslovenských oceliarní U. S. Steel.

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, analyzované budú aj náklady na výstavbu a prevádzku, pripraví sa i celkový harmonogram povoľovacieho procesu a výstavby.

Grant o výške dvoch miliónov USD

Slovensko sa spolu s Českom a Poľskom stalo jednou z víťazných krajín medzinárodnej súťaže Phoenix o získanie grantu pre financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov. Cieľom projektu je odklon od spaľovania uhlia, ktorý je podporený sumou vo výške 2 mil. USD pre každú krajinu.

Pri tejto príležitosti sa tento týždeň v Bratislave uskutočnil 1. workshop Projektu Phoenix, ktorý zorganizoval rezort hospodárstva, Ministerstvo zahraničných vecí USA a Slovenské elektrárne.

Pomoc v dosiahnutí klimatických cieľov

„Dôležitosť jadrovej energie je viditeľná nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Podpora jej ďalšieho rozvoja však prináša otvorené strategické otázky a dodatočné výzvy. Nové technológie, vrátane technológie malých modulárnych reaktorov, predstavujú nízkouhlíkovú alternatívu k energetike na báze uhlia a sú zrejmým ekologicky prijateľnejším riešením. Môžu významne pomôcť krajinám dosiahnuť svoje klimatické ciele,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Ako zároveň doplnila, malé modulárne reaktory nám prinášajú novú flexibilitu, čo bolo vždy výzvou pri veľkých energetických zdrojoch, a to nielen z hľadiska času a ekonómie, ale aj z hľadiska tlaku na energetickú infraštruktúru.

„V tomto ohľade je žiaduce poskytnúť jasné signály a politickú podporu jadrovej energetike, aby sa rozvíjala v stabilnom a predvídateľnom prostredí týchto nových technológií,“ skonštatovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne