Vládna koalícia stále vymýšľa, ako potrestať Ukrajincov za zastavanie tranzitu plynu. Tentokrát prišla s nápadom strana Hlas-SD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Dianie v Európskom parlamente
Zľava: Podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec, europoslanec Branislav Ondruš a predseda strany Hlas - sociálna demokracia Matúš Šutaj Eštok. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská vládna koalícia v týchto dňoch vymýšľa, ako potrestať Ukrajinu za zastavenie tranzitu ruského plynu cez jej územie smerom na Slovensko a ďalej na západ.

Potom, ako predseda vlády Robert Fico prišiel s nápadom zastaviť pre Ukrajincov výpomocné dodávky elektriny či výrazne obmedziť podporu pre ukrajinských občanov žijúcich na Slovensku, prichádza s vlastným nápadom aj druhá najsilnejšia vládna strana Hlas-SD.

Slovensko už ukázalo, čo znamená skutočné partnerstvo

Tá si vie predstaviť, že Ukrajincom zastavíme podporu pri jej vstupe do Európskej únie (EÚ).

„Ak chce pán prezident Zelenskyj pokračovať v takomto prístupe voči Slovensku, je na mieste otázka, či Slovensko bude aj naďalej podporovať vstup Ukrajiny do EÚ, ktorá stojí na princípoch solidarity a partnerstva, kam takéto správanie nepatrí. Ak chce byť prezident Zelenskyj vnímaný ako partner, musí sa podľa toho aj správať,“ uviedla hovorkyňa strany Hlas-SD Michaela Eliášová.

Slovensko podľa strany Hlas-SD už ukázalo, čo znamená skutočné partnerstvo. Ukrajine sme totiž podľa nej poskytli výraznú vojenskú, politickú a humanitárnu pomoc a zároveň sme podali pomocnú ruku aj všetkým ľuďom utekajúcim pred nezmyselným vojnovým konfliktom.

Strana Hlas-SD uprednostňuje riešenie otázok formou rokovaní

„Teraz je načase, aby rovnaká úroveň rešpektu a spolupráce bola prejavená aj zo strany Ukrajiny. Strana Hlas-SD uprednostňuje riešenie otvorených otázok formou rokovaní (aj za aktívnej účasti Európskej komisie) a nie jednostranných krokov zo strany Ukrajiny,“ konštatovala Eliášová.

Rozhodnutie o zastavení dodávok plynu z Ukrajiny predstavuje zásadný krok, ktorý zrádza podľa Hlasu-SD nielen doterajšiu dôveru a pomoc, ktorú Slovenská republika poskytla Ukrajine, ale otvára aj otázky o férovosti a spoľahlivosti ukrajinského prístupu k vzájomným vzťahom.

„Strana Hlas-SD plne podporuje otvorenie tejto témy na najbližšej koaličnej rade a zdôrazňuje nevyhnutnosť zabezpečenia stability energetických dodávok v nasledujúcich rokoch,“ dodala Eliášová.

Nevinní ľudia by nemali trpieť

Nie všetci predstavitelia druhej najsilnejšej vládnej strany sú pri vymýšľaní recipročných opatrení voči Ukrajine unáhlení. Podpredseda strany Hlas-SD Tomáš Drucker je presvedčený, že existujú recipročné opatrenia, ale trpieť by nemali nevinní ľudia. Nepozdáva sa mu tak nateraz ani vypnutie výpomocných dodávok elektriny zo Slovenska na Ukrajinu, ako ani obmedzenie podpory pre Ukrajincov žijúcich na Slovensku.

„Budeme diskutovať, budeme mať koaličnú radu. Chcem povedať za seba a možno čiastočne aj za stranu Hlas, že vypnutie dodávok plynu nepovažujeme za dobré. Myslím si, že toto sa medzi priateľmi, partnermi nemá robiť. Ale rovnako odmietam to, aby trpeli nevinní ľudia za takéto veci. Určite existujú recipročné opatrenia, určite existuje dialóg a diplomacia, a keď nie, tak nastupujú recipročné opatrenia. Ale za seba hovorím, že trpieť nevinní ľudia za to nemajú,“ povedal Drucker, podľa ktorého existujú alternatívy, ktoré môžeme robiť bez toho, aby sme trestali ľudí alebo vnášali nejakú nevraživosť medzi národmi.

Už vo štvrtok by mal predseda vlády Robert Fico spolu s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou rokovať v Bruseli o zastavení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Ani tentokrát sa však na stretnutí nezúčastnia zástupcovia Ukrajiny. Po bruselskom rokovaní má zasadnúť koaličná rada a vláda. Na nich sa majú prijať recipročné opatrenia voči Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováRobert FicoTomáš DruckerVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaHlas-SD