Vláda by podľa Inštitútu sociálnej demokracie mala zvážiť preventívne opatrenia v prípade zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda SR by mala zvážiť prijatie preventívnych opatrení pre prípad zastavenia tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025. Tieto opatrenia by mali zahŕňať dočasné pozastavenie dodávok elektrickej energie na Ukrajinu s platnosťou od 1. januára 2025.

Takéto uznesenie vlády SR o pozastavení dodávok elektrickej energie na Ukrajinu v prípade zastavenia dodávok zemného plynu by významným spôsobom zlepšilo postavenie Slovenska vo vyjednávaniach s Ukrajinou,“ tvrdí Martin Halás, predseda Správnej rady Inštitútu sociálnej demokracie (ISD).

Nárast čistého vývozu elektrickej energie na Ukrajinu

Podľa Halása, SR zaznamenala výrazný nárast čistého vývozu elektrickej energie na Ukrajinu v prvých troch štvrťrokoch tohto roka, ktorý dosiahol 1,9 terawatthodiny. To predstavuje takmer päťnásobný nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka. „Sme zodpovedný partner,“ uviedol predseda ISD s tým, že Slovensko z týchto dodávok elektriny na Ukrajinu neprofituje.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vzhľadom na riziko zastavenia tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025, ktoré je po vyhláseniach ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského reálne, Halás zdôraznil potrebu preventívnych, recipročných opatrení zo strany vlády SR do konca tohto roka. Tieto opatrenia by mali zabezpečiť vyjednávania o energetickej bezpečnosti Slovenska s cieľom udržať dostupné ceny energií pre svojich vlastných občanov bez rizík ich pozastavenia.

Rozsiahla pomoc Ukrajine

Halás poukázal aj na rozsiahlu pomoc, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine a jej občanom. „V súčasnosti sa na Slovensku nachádza približne 120-tisíc Ukrajincov v rámci tzv. dočasného útočiska, pričom ich reálny počet môže byť omnoho vyšší,“ uviedol predseda ISD. Dodal, že podľa oficiálnych štatistík Slovensko pomáha Ukrajine nielen humanitárne, ale aj technicky, napríklad prostredníctvom havarijných dodávok elektriny a príspevkov na obnovu poškodenej energetickej infraštruktúry.

Okrem toho humanitárna pomoc zo Slovenska na Ukrajinu zahrňuje aj dodávky aj sanitky, hasičské vozidlá, záchranné vybavenie a dokonca zbraňové systémy. Slovensko zabezpečuje Ukrajincom rozsiahlu podporu aj v oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva a vzdelávania.

Viac ako 120-tisíc ukrajinských utečencov má neobmedzený prístup k sociálnym dávkam, bezplatnej zdravotnej starostlivosti a vzdelávacím programom. Zahŕňa dodávky aj zdravotníckeho materiálu a prenosných zdravotníckych zariadení, ktoré sú určené na podporu urgentnej medicíny.

Slovensko nielen prejavuje solidaritu a podporu Ukrajine, ale zmierňuje aj dôsledky vojnového konfliktu na jej území a na Slovensku prostredníctvom integrácie utečencov do spoločnosti. Halás zdôraznil, že tieto opatrenia zabezpečujú všetky základné potreby pre ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin HalásVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Inštitút sociálnej demokracie