Bratislavská rafinéria pokračuje vo výstavbe novej jednotky na výrobu polyetylénu. Logistická infraštktúra spolu s novým závodom na výrobu polyetylénu by mala byť postavená v druhom štvrťroku budúceho roka.
Ubehlo zhruba desať mesiacov odvtedy, čo spoločnosť Slovnaft začala s realizáciou tristomiliónovej investície. Bratislavská rafinéria chce za tieto peniaze postaviť novú jednotku na výrobu polyetylénu. Práce na investícii napredujú, pričom Slovnaft avizuje prvý významný míľnik vo výstavbe. „Dodávateľ, nemecká spoločnosť Talke, dokončila osadenie 28 síl, v ktorých sa bude nízkohustotný polyetylén skladovať a následne expedovať odberateľom. Výstavba logistickej infraštruktúry pokračuje podľa plánu,“ informoval hovorca Slovnaftu Antom Molnár.
Dôležitá logistika
Spomínané silá sú podľa Slovnaftu kľúčovou časťou logistickej prevádzky. Silá sú priamo prepojené s výrobnou linkou polyetylénu s ročnou kapacitou 220 tisíc ton. „Celková skladovacia kapacita 28 síl predstavuje 13 500 ton polyetylénu,“ dodal Molnár. Súčasťou logistickej prevádzky bude tiež nový sklad, kde sa bude polyetylén baliť do vriec a skladovať, nakladacie rampy pre ich expedíciu a dopravný systém.
Ukončenie výstavby o rok
Logistická infraštktúra spolu s novým závodom na výrobu polyetylénu by mala byť postavená v druhom štvrťroku budúceho roka. Slovnaft dovtedy preinvestuje spomínaných 300 miliónov eur. Z toho náklady na výstavbu samotnej linky presiahnu 200 miliónov eur. „Rekonštrukcia etylénovej jednotky, ktorá spracováva primárne benzíny a plyny, z ktorých sa vyrábajú suroviny určené najmä pre výrobu polyetylénu a polypropylénu, ako aj výstavba pridruženej logistickej infraštruktúry si vyžiadajú ďalších zhruba 100 miliónov eur,“ doplnil Molnár.
Staré za nové
Nová výrobná jednotka na výrobu polyetylénu nahradí sedem starších liniek a bude vyrábať nízkohustý polyetylén. Ten je základom pre široké spektrum produktov, napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie a ďalšie materiály používané v stavebníctve. Výsledkom výrobného procesu je granulát, ktorý následne spracovávajú odberatelia. Vďaka novej výrobnej linke stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu v Slovnafte o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton. Bratislavská rafinéria očakáva, že nová linka nákladovo zefektívni výrobu, zníži spotrebu energií a tvorbu emisií, a že vďaka širšiemu a kvalitatívne hodnotnejšiemu produktovému portfóliu im umožní osloviť aj nových zákazníkov na nových trhoch.