Strach z vysokých cien energií sa prejavil aj na správaní domácností, spotrebovali o 10 percent menej tepla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turning down thermostat on radiator to save energy due to heating cost price hike
Foto: Getty Images

Šesť najväčších štátnych teplárenských spoločností združených pod MH Teplárenský holding dodalo v uplynulej vykurovacej sezóne viac ako 1,9 milióna megawatthodín tepla.

Vykurovacia sezóna bola dlhšia

Zákazníci teplární v Bratislave, Trnave, Martine, vo Zvolene, v Košiciach a v Žiline spotrebovali asi o 10 % tepla menej než v predchádzajúcich rokoch.

„Táto vykurovacia sezóna tak trvala v priemere 243 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou v priemere o 19 dní dlhšie, avšak priemerná teplota vo vykurovacom období bola asi o 0,4 °C vyššia ako vlani,“ uviedla hovorkyňa MH Teplárenský holding Andrea Devánová.

Energetická kríza

Do vykurovacej sezóny 2022/2023 vstupovali štátne teplárne pre energetickú krízu s obavami.

„Strach z vysokých cien energií sa prejavil aj na správaní našich odberateľov, a to domácností, ale taktiež priemyslu a sektoru služieb. Zo spotreby tepla môžeme konštatovať, že naši odberatelia začali úspornejšie vykurovať a spotrebovali až o 10 % menej tepla v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi,“ uviedol generálny riaditeľ MH Teplárenský holding Marcel Vrátný.

Štát pomohol riešiť vysoké ceny energií pre domácnosti štedrou štátnou pomocou a zmiernil tak dopady energetickej krízy. Stále však podľa teplárov nie je dôvod na optimizmus.

„Medzi našimi odberateľmi je množstvo subjektov, ktoré sa k dotáciám nedostávajú a budú mať problémy s platením svojich záväzkov voči teplárňam. Zároveň sa napriek klesajúcim cenám energetických komodít na burzách ukazuje, že ceny tepla budú výrazne vyššie ako pred energetickou krízou,“ konštatovala Devánová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea DevánováMarcel Vrátný
Firmy a inštitúcie MH Teplárenský holding