Štátnym plynárom sa darilo pri predaji plynu aj elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPP
Ilustračné foto SITA

SPP na trhu domácností v dodávke elektriny očakáva za minulý rok trhový podiel na úrovni 7,5 %. Firma ovládaná štátom sa tak dostane na štvrté miesto spomedzi dodávateľov elektriny pre domácnosti.

Štátnemu Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) sa po zhruba desiatich rokoch od liberalizácie trhu s plynom podarilo vlani znova navýšiť svoj trhový podiel. „V roku 2017 očakávame prvý raz od otvorenia trhu s plynom medziročný nárast celkového trhového podielu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta. Plynári zatiaľ nekonkretizovali, aký celkový podiel na trhu po novom ovládajú. V roku 2016 bol ich celkový trhový podiel niečo vyše 55 %.

Úspech pri elektrine

Štátni plynári zaznamenali pozitívne výsledky aj na trhu s dodávkami elektriny. SPP na trhu domácností v dodávke elektriny očakáva za minulý rok trhový podiel na úrovni 7,5 %, pričom rok predtým to bolo 5,8 %. Firma ovládaná štátom sa tak dostane na štvrté miesto spomedzi dodávateľov elektriny pre domácnosti. „Zároveň sme najväčším novým dodávateľom elektriny na Slovensku z pohľadu počtu zákazníkov. Ku koncu roku sme dodávali elektrinu do takmer 170 tisíc odberných miest. Okrem toho sme aj v roku 2017, rovnako ako rok predtým, zostali prvou voľbou pre odberateľov, ktorí sa rozhodnú pre zmenu dodávateľa elektriny. To znamená, že odberateľ, ktorý v roku 2017 mení dodávateľa elektriny sa najčastejšie rozhodne pre SPP,“ dodal Šebesta.

SPP je spokojný aj s posilňovaním svojho vlastného oddelenia na obchodovanie s komoditami, tzv. multikomoditného trading floor-u. „Po úspešnom pilotnom projekte začalo toto oddelenie v roku 2017 naplno obchodovať s energetickými komoditami na trhu. V súčasnosti je to najmä zemný plyn a elektrina, ale v budúcnosti rátame s rozšírením obchodovaných komodít,“ spresnil Šebesta.

Plány do budúcna

Za jednu z hlavných obchodných priorít do budúcnosti považuje SPP výraznejšie využívanie plynu v doprave. „Zemný plyn je ekologickou alternatívou k tradičným palivám. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli pripraviť projekt fueLCNG, ktorý by tieto naše ambície podporil. Sme presvedčení, že skokové vybudovanie 17 plniacich staníc na zemný plyn posilní dôveru medzi používateľmi a dodávateľmi vozidiel a reálne naštartuje využívanie zemného plynu v doprave na Slovensku,“ uviedol Šebesta.

Projekt fueLCNG získal prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy takmer 15,7 milióna eur na podporu využívania stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG) v doprave na Slovensku. Do roku 2020 by malo na diaľniciach D1 a D2 pribudnúť 14 nových plniacich staníc CNG a 3 nové plniace stanice LNG určené predovšetkým pre ťažkú nákladnú dopravu. Súčasťou projektu je aj výstavba prvého zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu na Slovensku, čím sa vytvorí lokálny zdroj LNG a vytvoria sa predpoklady na zásobovanie všetkých segmentov dopravy vrátane riečnej dopravy LNG.

V ďalšom období sa chce SPP sústrediť taktiež na rozvoj náročnejších energetických služieb „Radi by sme využili našu pozíciu na slovenskom trhu s energiami, ako aj naše know-how a dlhodobý vzťah s našimi zákazníkmi. Najväčším spotrebiteľom energií, zodpovedným až za 40 % celkovej spotreby energií a 36 % emisií oxidu uhličitéhov EÚ, sú budovy. V súčasnosti je v EÚ viac ako 35 % budov starších ako 50 rokov, čo sa týka Slovenska až 75 % obytných budov je energeticky neefektívnych. Preto veľký potenciál vidíme aj v tejto oblasti,“ dodal Šebesta.

V roku 2018 plánuje SPP pokračovať v rozvoji predaja elektriny. „Počítame aj s rozširovaním aktivít v oblasti obchodovania s komoditami na medzinárodných európskych burzách a budeme pokračovať vo vývoji nových produktov pre našich zákazníkov,“ konštatoval Šebesta.

Význam plynu rastie

Zemný plyn sa môže podľa SPP stať najväčším samostatným zdrojom energie v globálnom energetickom mixe. Ročne by mala spotreba plynu rásť o 1,6 %, pričom tento rast by mal v nadchádzajúcich dvadsiatichpiatich rokoch dosiahnuť až 45 %. „Zemný plyn môže zohrať pozitívnu rolu v napĺňaní cieľov Európskej únie v oblasti klimatických zmien a najmä veľmi výrazne prispieť k ochrane ovzdušia,“ uviedol Šebesta.

Podľa štátnych plynárov, berúc do úvahy súčasné technológie, ako aj tie, ktoré sú vo vývoji alebo sú dnes menej využívané, je zemný plyn spoľahlivým partnerom obnoviteľných zdrojov energie. „A to okrem iného, aj vzhľadom na jeho schopnosť flexibilne reagovať na dopyt a ponuku elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov,“ doplnil Šebesta. Plynári zašli ešte ďalej. Podľa nich nahradenie niektorých obnoviteľných zdrojov zemným plynom napríklad pri vykurovaní by zlepšilo kvalitu ovzdušia. „Lokálne problémy s kvalitou ovzdušia, akých sme boli svedkami začiatkom roka 2017, môže napomôcť riešiť využívanie zemného plynu ako zdroja tepla, pričom nahradenie nielen uhlia, ale aj biomasy alebo palivového dreva bude mať pozitívny efekt aj na ochranu lesov,“ uzavrel Šebesta.

Slovenský plynárenský priemysel je najväčším dodávateľom energií na Slovensku. Celkovo využíva dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Firma zamestnáva zhruba 700 pracovníkov.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel