Eurokomisár Maroš Šefčovič by ponechal na každej krajine, na aký obnoviteľný zdroj sa bude spoliehať.
Slovensko sa v otázke obnoviteľných zdrojov energií (OZE) bude v budúcnosti najviac spoliehať nielen na vodné elektrárne, ale aj na solárne panely. Myslí si to eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič. „Keď som sa rozprával s asociáciou stavebníkov tak mi hovorili, že dnes v podstate niet budovy, ktoré sa stavajú alebo rekonštruujú, na ktorej by sa neuvažovalo s využitím solárnych panelov. To si myslím, že bude pre Slovensko cestou aj do budúcna,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede Šefčovič.
Európska únia sa už podľa neho prepracovala k stanoveným cieľom v oblasti zlepšenia životného prostredia. Do roku 2020 by sa malo v únii vyrábať 20 % energií z OZE, mali by sa znížiť emisie oxidu uhličitého o 20 % a mala by sa dosiahnuť energetická efektívnosť na úrovni 20 %. „Už dnes EÚ všetky tieto ciele napĺňa a to sa takisto týka Slovenska,“ uviedol slovenský eurokomisár.
Šefčovič by ponechal na každej krajine, ako sa k stanoveným cieľom dopracuje, na aký obnoviteľný zdroj sa bude spoliehať. „Nejakým spôsobom by som nezošnúroval jednotlivé členské krajiny. Niektoré krajiny majú preferenciu pre vodné elektrárne, niektoré pre solárne panely, niektoré pre veterné turbíny. Napríklad v Írsku sú veterné turbíny práve tou technológiou, s ktorou majú ľudia problémy a preto sa stále viac investuje do produkcie čistej energie z vetra v takzvaných príbrežných elektrárňach. To znamená, že tie vrtule sú postavené tak ďaleko, že ich nie je vidieť,“ konštatoval Šefčovič.