Spoločnosť Eustream musí na základe procesu EIA implementovať počas realizácie projektu či počas prevádzky plynovodu viac ako 70 opatrení.
Slovensko-poľský plynovod je opäť bližšie k realizácii. Projekt dostal zelenú od ekológov, ktorí ukončili proces posudzovania vplyvov spomínaného projektu na životné prostredie (EIA). „Na základe výsledku procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie odporúčame realizáciu prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko za predpokladu splnenia podmienok a realizácie opatrení,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia v záverečnom stanovisku.
Viacero opatrení
Investor, ktorým je slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete, spoločnosť Eustream, musí implementovať počas realizácie projektu či počas prevádzky plynovodu viac ako 70 opatrení. Okrem vykonania hydrogeologického, pedologického, dendrologického a archeologického prieskumu musí taktiež investor napríklad špeciálne konzultovať s dotknutými obcami presné vedenie trasy plynovodu. Na zmiernenie dopadu stavby na životné prostredie a vlastníkov pôdy musí Eustream realizovať náhrady za likvidovanú stromovú a krovitú zeleň, za trvalý záber poľnohospodárskej pôdy, či za obmedzenie vlastníckych práv v lesných priesekoch. „Za predpokladu akceptovania a realizácie navrhovaných opatrení na prevenciu, elimináciu, minimalizáciu a kompenzáciu nepriaznivých vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie a dôslednou projektovou analýzou je možné realizáciu a prevádzku navrhovanej činnosti považovať za environmentálne prijateľnú,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Projekt za sto miliónov
Slovensko-poľský plynovod spojí slovenskú kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 110 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Na Slovensku by mal plynovod prechádzať cez zhruba 75 obcí. Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 100 miliónov eur. S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020.
Podpora z Bruselu
Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska. Vytvorí sa tým možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy. Európska únia pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia už odsúhlasila podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 %.