Slovensko má ďalšiu plniacu stanicu CNG

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPP CNG
Ilustračné foto sppcng.sk

Plniaca stanica v Banskej Bystrici je v prevádzke nonstop v samoobslužnom režime, pod dohľadom dispečingu spoločnosti SPP CNG.

Spoločnosť SPP CNG s.r.o. v piatok oficiálne otvorila novú verejnú plniacu stanicu na stlačený zemný plyn (CNG) v Banskej Bystrici, v mestskej časti Kremnička. Plniaca stanica je v prevádzke nonstop v samoobslužnom režime, pod dohľadom dispečingu spoločnosti. Na tejto plniacej stanici sú umiestnené dva výdajné stojany. Stanica je určená nielen pre osobné vozidlá, ale aj pre úžitkové automobily nad 3,5 tony a ťažké nákladné vozidlá nad 12 ton.

Plány do budúcna

„Sieť takýchto staníc chceme na Slovensku budovať tak, aby motoristi mohli republiku prejsť z východu na západ a zo severu na juh. Požiadali sme aj o grant z Európskej únie, z ktorého by sme chceli postaviť plniace stanice najmä na diaľniciach a potom ich dopĺňali stanicami, ktoré budeme budovať z vlastných prostriedkov,“ povedal generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík pre agentúru SITA.

„Stlačený zemný plyn produkuje až o 95 percent menej pevných častíc oproti takým palivám, ako je nafta a benzín. Pri jeho spaľovaní v motorovom priestore vzniká len vodná para,“ informoval o ekologických výhodách Martin Lukáčik, konateľ spoločnosti SPP CNG.

Šetrenie

Podľa Juraja Luntera, riaditeľa spoločnosti Alfa Bio, ktorej prevažná časť firemných automobilov jazdí už 11 rokov na palivo CNG, je možné jeho používaním oproti benzínu ušetriť až okolo 50 percent, pri naftových osobných automobiloch od 20 do 30 percent a pri nákladných vozidlách do 20 percent.

Spoločnosť SPP CNG s.r.o. vznikla v roku 2014 ako samostatná dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. V súčasnosti prevádzkuje deväť verejných plniacich staníc. Na Slovensku používa palivo CNG približne 1 400 vozidiel, z toho je 330 autobusov.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel