Ministerstvo hospodárstva SR chce zaviesť postupnú dereguláciu cien energií. „Chceme zaviesť postupnú dereguláciu cien energií pre malé a stredné podniky a pre domácnosti,“ povedal na online energetickej konferencii Smart Energy Forum štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
Štátny tajomník nateraz nechcel prezradiť mená kandidátov na post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Celkový počet kandidátov na predsedu ÚRSO bol 14. Na samotné výberové konanie sa dostavili 12, jeden nesplnil požiadavky na dosiahnutú prax. Mená nateraz nemôžem prezradiť,“ konštatoval Galek s tým, že medzi kandidátmi, ktorí postúpili do verejného vypočutia, sú odborníci, ktorí majú všetky predpoklady, aby sa ujali funkcie predsedu regulačného úradu.
Firmy chcú transparentnosť a predvídateľnosť
Nový predseda ÚRSO podľa predsedu predstavenstva ZSE Energia Juraja Krajcára musí konať transparentne a predvídateľne. Predseda predstavenstva Východoslovenskej distribučnej Radoslav Haluška na konferencii povedal, že bude veľmi dôležité, ako bude nový predseda ÚRSO predstavovať víziu energetickej politiky. Predseda predstavenstva SPP-Distribúcia František Čupr upozornil, že sú dlhodobo pod tlakom. Distribučné spoločnosti mali podľa neho dlhodobo problém komunikovať s vedením regulátora o svojich požiadavkách, o tom, čo ich trápi.
Advokát a partner právnickej kancelárie Poláček & Partners Pavol Poláček upozornil, že keby sme deregulovali ceny energií, vstúpilo by viac hráčov na trh. „Plošná regulácia cien energií nemá zmysel ani opodstatnenie. Je to taký prežitok z minulosti, keď sme všetko plánovali a regulovali,“ podotkol Poláček.
Každý extrém je nebezpečný
Každý extrém je podľa riaditeľa divízie obchodu Východoslovenskej energetiky Miroslava Kullu nebezpečný, aj v cenovej regulácii energií. „Treba sa sústrediť na to, koľko energií sa spotrebuje. Začíname zaostávať ako krajina v používaní nových technológií, ktoré nám dávajú množstvo dát ako optimalizovať spotrebu energií. My sa v súčasnosti sústredíme na nejakú koncovú jednotkovú cenu,“ povedal na margo regulácie cien energií Kulla.
Krajcár zo ZSE Energia je presvedčený, že je najvyšší čas hovoriť v praxi o tom, ako dereguláciu zaviesť do reálneho života. „Problémov je tu niekoľko, nie je tu jednoduchá plošná deregulácia v čase. Dôležité je používať nové technológie a na základe novej legislatívy budovať nové biznismodely. Po dlhej dobe je tu trhová vôľa posunúť energetiku na Slovensku ďalej,“ uzavrel Krajcár.