Novým dodávateľom tepla pre bratislavský Ružinov sa stane štátna spoločnosť MH Teplárenský holding (MH TH). Rozhodli o tom ružinovskí poslanci na tohtotýždňovom zastupiteľstve.
Starosta mestskej časti Martin Chren na sociálnej sieti uviedol, že prevzatím sekundárnych rozvodov tepla MH TH ušetrí každá domácnosť ročne 122 eur.
Vysoké faktúry za plyn
Zmluva, ktorú uzavrel Ružinov s doterajším dodávateľom tepla – Prvou ružinovská spoločnosť (PRS), členom skupiny Engie, sa po 20 rokoch končí.
Podľa starostu Chrena išlo v prípade PRS o prakticky nevypovedateľnú zmluvu, na základe ktorej 20-tisíc ružinovských domácností platilo za teplo o 20 percent viac ako mestské časti, kde teplo dodávala štátna spoločnosť.
„Doteraz to fungovalo tak, že súkromná firma kúpila teplo na konci “veľkej rúry” od MH TH za cenu 80 eur, prepravila ho našimi “rúrkami” do panelákov a tam ho obyvateľom predala za 97 eur,“ konštatuje starosta.
Dôležitou súčasťou dohody s MH TH je podľa Chrena klauzula, že ak niekto dokáže zabezpečiť pre Ružinov teplo lacnejšie, môžu zmluvu o prenájme s MH TH vypovedať. „Čiže nejde o nevypovedateľnú zmluvu o prenájme na 20 rokov ako doteraz,“ uzavrel.
Domácnosti ušetria desiatky eur
Zmenu dodávateľa tepla schválili tento týždeň aj poslanci Starého Mesta. Mestská časť vypovie zmluvu súčasnému dodávateľovi tepla – spoločnosti Termming, členovi skupiny Engie, a uzatvorí novú zmluvu na prenájom sekundárnych rozvodov tepla so štátnou spoločnosťou MH TH. Tá by mala začať platiť od 1. januára 2023.
Štátna MH TH vyhlásila, že v prípade, ak sa stane sekundárnym dodávateľom tepla v Starom Meste a v Ružinove, ich obyvatelia ušetria ročne desiatky eur. Proti tomu sa ohradila skupina Engie, ktorá dodáva teplo do oboch mestských častí.
Tvrdí, že zníženie cien tepla v Ružinove a Starom Meste v prípade uzatvorenia kontraktu s MH TH zaplatia aj obyvatelia iných mestských častí Bratislavy.
Spoločné zdieľanie nákladov
MH TH považuje systém spoločného zdieľania nákladov na teplo za spravodlivý a solidárny, čo je podľa nich potvrdené aj ich dlhodobo najnižšou cenou tepla v Bratislave.
Skupina Engie navyše upozornila, že postup zmeny dodávateľa tepla bez verejnej súťaže sa javí byť v rozpore s metodickým usmernením Úradu pre verejné obstarávanie a za nedodržanie zákonného postupu hrozia mestským častiam pokuty v miliónoch eur.
„Meniť dodávateľa tepla na najbližších 20 rokov priamym zadaním a bez dostatočnej odbornej diskusie je v dnešnej dobe prinajmenšom nezodpovedné,“ uviedla skupina Engie. Takýto postup je podľa nej nevýhodný pre obyvateľov a navyše v rozpore s platnou legislatívou.