V strede hry o toky plynu v Európe stojí aj malé Slovensko. Nie je preto prekvapením, že slová slovenského premiéra Roberta Fica počúvajú aj v Rusku. Zaujímavá je však tiež ich interpretácia v ruských médiách.
Aj keď to tak možno nevyzerá, niekde v strede geopolitických hier medzi Ruskom a západom stojí aj malé Slovensko. Dôvod je jednoduchý: veľkokapacitné plynovody, ktoré cez Slovensko prechádzajú od ukrajinských hraníc. A najmä možnosť dodávať plyn Ukrajine cez reverzný tok zo západu.
Táto otázka bola otvorená ešte pred eskaláciou napätia na Ukrajine. Avšak po tom, čo vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dohodol s Rusmi zľavu za dodávky zemného plynu sa zdalo, že z tohto projektu nič nebude. Odvtedy sa však situácia zmenila a o možných dodávkach plynu na Ukrajinu cez Slovensko sa opäť veselo diskutuje.
Odmietame?
Zaujímavá z tohto pohľadu je aj interpretácia slov slovenského premiéra Roberta Fica ohľadom dodávok plynu v ruských médiách. Internetový denník pravda.ru totiž píše, že Bratislava reverzné dodávky plynu na Ukrajinu zabezpečiť odmieta. Slovensko si to vraj nemôže dovoliť. Pripomína pritom nevyhnutnosť 20-miliónovej investície, ktorej využitie ukrajinská strana nevie zaručiť.
Prečítajte si správy spomínané v článku:
Pravda.ru: Slovakia refuses to supply Russian gas to Ukraine
ITAR-TASS: Russian gas supplies through Ukraine remain Slovakia’s priority – Prime Minister
vEnergetike.sk: Pomoc pre Ukrajinu je ekonomicky limitovaná, tvrdí Fico
vEnergetike.sk: Ukrajinci a Slováci rokovali v Bruseli o dodávkach plynu
O niečo miernejšie Ficove slová interpretuje najväčšia ruská tlačová agentúra ITAR-TASS. Podľa nej je Slovensko prebiehajúcimi rokovaniami s Ukrajinou ohľadom reverzných dodávok plynu znepokojené. Rovnako sa odvoláva na nevyhnutnosť 20-miliónovej investície, ktorú „nám v prípade neúspechu projektu nikto nevráti,“ cituje ITAR-TASS slovenského premiéra.
Alebo pripravení pomôcť?
Predseda vlády Robert Fico o týchto témach hovoril v pondelok počas hodnotiacej konferencie slovenskej zahraničnej politiky. Jednoznačne vyhlásil, že každá pomoc Ukrajine má svoje ekonomické limity. A čo povedal na margo reverzných dodávok plynu? „Áno, my sme pripravení Ukrajine pomôcť. Ak sa ukáže, že Ukrajina životne potrebuje spätný, reverzný tok plynu, vláda SR prijme všetky potrebné opatrenia, aby sme Ukrajine pomohli. Ale každá pomoc má svoje hranice a je nejako ekonomicky limitovaná,“ cituje Fica tlačová agentúra SITA.
Od slov k činom?
A do tejto hry na slovíčka zrejme vstúpili činy. Agentúra Bloomberg totiž v stredu informovala, že zástupcovia prepravných firiem Ukrtransgas a Eustream sa v utorok stretli na pôde Európskej komisie v Bruseli a rozoberali konkrétne technické záležitosti spätných dodávok. Niektoré technické otázky vraj ešte zostáva doriešiť, môže to však byť záležitosť dvoch až troch týždňov. (Viac o rokovaní si môžete prečítať v tomto článku: Ukrajinci a Slováci rokovali v Bruseli o dodávkach plynu)
Na zabezpečenie reverzných dodávok plynu tlačí Európska únia. Podľa minulotýždňových slov eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera by pritom dohoda o plynovode, ktorý umožní prepravu zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu, mohla byť hotová už koncom apríla. Cieľom reverzných tokov má byť zníženie energetickej závislosti Kyjeva na Moskve. Výkonný orgán EÚ úsilie vystupňoval v reakcii na súčasnú krízu po ovládnutí ukrajinského regiónu Krym Ruskom.
Paradoxne by Ukrajinci aj v prípade sfunkčnenia reverzných dodávok odoberali stále ruský plyn, tentokrát však obkľukou zo západu. A to sa samozrejme Rusku páčiť nemôže. Hra na slovíčka teda v prípade reverzných dodávok plynu na Ukrajinu pokračuje, kto v nej zvíťazí, ukáže čas.