Nedostatočné spojenie s elektrickým trhom zvyšku EÚ má podľa Európskej komisie 12 členských krajín.
Lepšie prepojenie energetických sietí v Európskej únii môže užívateľom energií v EÚ umožniť ročné úspory až do sumy 40 mld. eur. Povedal to eurokomisár pre energetiku a klímu Miguel Arias Canete v súvislosti so stredajším zverejnením stratégie Európskej komisie (EK) v oblasti energetickej únie s lepšími elektrickými sieťami a plynovodmi. „Európa stráca financie do sumy 40 mld. eur ročne, pretože nemá úplne prepojený trh s energiami,“ uviedol Canete s odvolaním sa na výskum uskutočnený pre EK. Pri zhruba 500 mil. obyvateľoch EÚ je to ročne približne 80 eur na obyvateľa.
Canete dodal, že zverejňuje plány pre jednotlivé krajiny s cieľom zabezpečiť cezhraničné spojenia, ktorých prepravná kapacita sa rovná aspoň 10 percentám produkcie elektriny v jednotlivých štátoch. Celkové potrebné náklady na investície do energetickej infraštruktúry EÚ do roku 2020 sa odhadujú na sumu približne 200 mld. eur. Na to, aby prepravná kapacita cezhraničných spojení dosiahla 10 % produkcie, podľa EK treba zhruba 40 mld. eur. Nedostatočné spojenie s elektrickým trhom zvyšku EÚ má podľa Európskej komisie 12 členských krajín. Ide o Veľkú Britániu, Cyprus, Estónsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litvu, Maltu, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko.
Predstavitelia strán zelených v Európskom parlamente sú však voči názorom EK kritickí a tvrdia, že komisia sa snaží príliš veľa investovať do nových plynovodov, aby diverzifikovala dodávky plynu, pričom očividnou cestou na zvýšenie bezpečnosti dodávok je veterná a solárna energetika. Luxemburský predstaviteľ strany zelených Claude Turmes povedal, že EK stimuluje masívne investície do plynárenskej infraštruktúry namiesto toho, aby naozaj „skúmala nezmyselnú závislosť Európy od dovozu fosílnych palív“.